Drtivá většina těch, kteří bezlepkovou dietu drží, bohužel nemá jinou možnost. Trpí totiž nemocí zvanou celiakie a lepek jejich zažívání jednoduše „nedělá dobře“. Existují však i lidé, kteří bezlepkovou dietu drží zcela dobrovolně a snaží se zbavit škodlivin, které se v jejich těle během let nestřídmého přejídání nahromadily. Pokud patříte do první nebo druhé skupiny, jistě vás bude zajímat, co se s vaším tělem stane, pokud vysadíte lepek a co vlastně jíst smíte a co ne.
Co je to lepek?
Lepek je směsí dvou bílkovin obsažených v obilninách. V pekárnách a vlastně celém pekárenském průmyslu jde o nepostradatelnou součást pečiva, kterému dodává jeho jedinečnou pružnost. Bohužel právě lepek je pro značnou část populace těžce stravitelný. Odhadem je v České republice na 100 000 diagnostikovaných celiaků. Ještě víc prý existuje těch, u kterých nemoc nebyla dosud odhalena.
Jak se celiakie projevuje?
Trpíte-li citlivostí na lepek, po jeho přijetí dojde k podráždění sliznice a zánětu tenkého střeva, který se projevuje celou řadou negativních projevů (průjem, nechutenství, únava, nadýmání, rapidní úbytek hmotnosti apod.). Pokud byste tyto příznaky ignorovali a ze svého jídelníčku lepek nevyloučili, můžete se v krajním případě dopracovat až k cukrovce nebo dokonce rakovině.
Co musíte při bezlepkové dietě z jídelníčku vyloučit?
- chléb
- pečivo
- strouhanku
- cukrářské výrobky
- těstoviny
- knedlíky
- vločky
- kroupy
- krupici
- kuskus
- otruby
- naklíčené obilí
- rostlinné maso
- uzeniny
- konzervy
- paštiky
- výrobky z mletého masa
Čím potraviny nahradit?
Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, alternativ existuje více, než se může zdát. Ve svém novém jídelníčku nezapomínejte na:
- Rýži – loupaná i natural, vaporizovaná, rýžové burizony, rýžová kaše, rýžová mouka, rýžové vločky, rýžové těstoviny, rýžový papír apod.
- Kukuřici – kukuřičná mouka, kukuřičná krupice, kukuřičný škrob Maizena, kukuřičná instantní kaše, kukuřičné těstoviny, kukuřičné lupínky, kukuřičná strouhanka, křehký kukuřičný chléb, kukuřičné perličky, kukuřice mražená, kukuřice sterilovaná, popcorn
- Sóju – sójové boby, Mungo, sójová mouka – hrubá, hladká, tučná a odtučněná, sójové vločky, sójová krupice, sójové mléko, sójový jogurt, okara, sójová majonéza, sójové maso – kostky, plátky, drť, pražené sójové boby, sójový sýr Tofu, sójové klíčky čerstvé, sójové klíčky sterilované
- Brambory – vařené, pečené, bramborová kaše, bramborový škrob Solamyl, bramborová mouka, bramborová vláknina
- Pohanku – pohanka hnědá, pohanka zelená, pohanková drť, pohanková mouka, pohanková krupice, pohankové krupky, pohankové vločky, pohankové těstoviny, pohankový křehký chléb, pohankové křupky.
- Proso – Jáhly, prosná mouka, prosná krupice, prosné vločky, prosná instantní kaše
- Amarant – Amarantová mouka, amarantové křupky, amarantové sušenky, amarantové těstoviny
- Luštěniny – Fazole, čočka hnědá, čočka červená, čočka sterilovaná, hrách suchý, hrášek zelený čerstvý, hrášek zmrazený, hrášek sterilovaný, cizrna, luštěninové mouky.
- Ořechy a semena
- Maso a uzeniny, které jsou označené jako bezlepkové
- Mléko a mléčné výrobky
- Vejce
- Ovoce a zeleninu
„Po přechodu na bezlepkovou stravu vás čeká ploché bříško“
Drtivá většina lidí, kteří ze svého jídelníčku vynechají klasickou bílou mouku, jako zázrakem hubne především v oblasti břišních partií. Poměrně záhy se zbaví tzv. „moučného břicha“. Právě zde se totiž ukládá přijatý lepek a vytváří nevzhledné faldíky. Kromě toho také pročistíte své zažívání, zbavíte ho přijatých škodlivin a nánosů, jako zázrakem získáte spoustu čerstvé energie a ještě si pochutnáte na netradičních bezlepkových receptech, které se v poslední době množí doslova jako houby po dešti.