6 dietních omylů, kvůli kterým nehubnete

4
763

Hubnete do plavek anebo se jednoduše chcete zbavit nově nabytých kil po právě proběhlé all inclusive dovolené? Pak se možná vrhnete na více či méně účinnou dietu. Lednici vyplníte ovocem a zeleninou a budete se ničit v posilovně alespoň jednou za dva dny. Po čase zjistíte, že jste si vzali příliš velké sousto a energie, kterou jste za snem o vysněné postavě vynaložili, je neúměrná tomu, co říká ručička na váze.

„Pozor, neděláte některou z následujících dietních chyb?“

Řada z vás jistě ano. Právě proto jsme připravili tento článek, ve kterém probereme 6 nejčastějších dietních omylů, kterým pevně věříte, a zbytečně vás v hubnutí omezují. Jste připravení? Pojďme na to!

Omyl č. 1: Potřebuji co nejvíce bílkovin

Bílkoviny jsou při hubnutí nesmírně důležité. A to rovnou z několika důvodů. Nejen, že vás zasytí na dlouhou dobu, ale také pomáhají růstu svalové hmoty. I tady je ale potřeba zmínit, že všeho moc škodí. Pokud máte bílkovin nadbytek, tělo je začne ukládat jako tuky. Dospělý člověk by měl přijmout 0,8 až 1,2 gramu bílkovin na kilogram své hmotnosti.

Omyl č. 2: Když budu jíst light potraviny, zhubnu

Je light a „light“, proto je nezbytně nutné číst etikety. Nenechte se zmást slůvkem o 0 procentech tuku. Chybějící tuk bude jogurt či jiný výrobek dohánět množstvím cukru, který vašemu tělu rozhodně neprospívá.tmave-pecivo - 6 dietních omylů, kvůli kterým nehubnete

Omyl č. 3: Každé tmavé pečivo je zdravé

O pečivu obecně bychom mohli vést sáhodlouhé diskuze. O jeho prospěšnosti na lidské tělo a zažívání si třeba povíme něco v dalším článku. Pravdou ale zůstává, že pečivo je plné sacharidů, lepku a tuku. Pokud jste z toho klasického bílého přesedlali na to tmavé, pak zbystřete. Ne každé tmavé pečivo je totiž pečivo zdravé. Některé výrobky jsou pouze uměle dobarvovány a obsahují stejné množství sacharidů a tuků jako klasické pečivo (o tom, že jejich nákupem trpí vaše peněženka, asi nemá cenu více polemizovat).

Omyl č. 4: Když nebudu jíst (budu jíst málo) zhubnu

Pokud potřebujete shodit nějaké to kilo či dvě do plesových šatů anebo plavek, několikadenní detox s vyloučením tučných, mléčných výrobků, masa a pečiva vám jen prospěje. Pokud během něj ale začnete hubnout, myslete na to, že nejde o tuky, nýbrž nahromaděnou vodu a svaly. Z dlouhodobého hlediska je snížení množství přijaté potravy anebo její drastické omezení krajně nevhodné. Zaděláváte si totiž na pořádný jo-jo efekt.

kupovane-dzusy - 6 dietních omylů, kvůli kterým nehubnete

Omyl č. 5: Džusy jsou zdravé

Tohle můžeme říct maximálně o těch doma připravených. Pokud ale nedáte bez kupovaného džusu ani ránu, rádi vám připomeneme, že většina těchto výrobků nemá se skutečnými džusy nic společného. Navíc jsou plné éček a zbytečných cukrů.

Omyl č. 6: Když budu pít hodně vody, zhubnu

Tahle informace se na nás valí ze všech stran. Neustálé omílání pitného režimu a důležitost vody při hubnutí se na nás valí jako lavina. Větší množství vody má vliv na snížení hladiny cukru v krvi a celkově urychluje metabolismus, na druhou stranu ale představuje nápor na krevní oběh a práci ledvin. Doporučované množství tři litry denně je pro většinu lidí nežádoucí.

Znáte nějaké další dietní omyly, kterým věříte vy anebo vaše okolí? Dejte nám vědět do diskuze pod článek anebo na náš facebook.

5/5 - (1 vote)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.