Hubnutí chůzí: Měsíčně můžete mít dole třeba 3 kila!

14
18096

Chůze je pro nás tím vůbec nejpřirozenějším pohybem. Jedná se o aerobní pohybovou aktivitu, která může mít za určitých podmínek vskutku zázračné účinky. Pokud zvolíte správné tempo, měsíčně můžete chůzí zhubnout až 3 kila. Nenadřete se, nemusíte trávit hodiny v posilovně ani na okruhu v parku a kila půjdou dolů. Jak na to? Odpovědi na tuto otázku hledejte na následujících řádcích.

„Rychlá chůze je jednou z nejúčinnějších cest, jak zhubnout“

Máte málo času a neustále vymýšlíte výmluvy, proč dneska nemůžete do fitness centra nebo na brusle? A co kdybychom vám řekli, že tři kila měsíčně můžete zhubnout, pokud si během týdne vyčleníte pouhopouhých 180 minut času? Pokud se budete rychlé chůzi oddávat 4x týdně po dobu 45 minut, kila půjdou dolů, aniž byste řekli „běh“.

Jak začít hubnout chůzí?

 • Namísto ježdění výtahem choďte po schodech
 • Z MHD vystupte o jednu nebo dvě zastávky dříve a domů dojděte pěšky
 • Procházky mohou být zprvopočátku kratší. Intervaly ale postupně prodlužujte
 • Nezapomeňte na kvalitní a pohodlnou obuv
 • Přizvěte si na pomoc stejně zapáleného parťáka a choďte na procházky společně
 • Máte-li doma chlupatého mazlíčka, dopřejte mu každý den alespoň jednu delší procházku
 • Hlídejte si optimální tepovou frekvenci (více o správné „tepovce“ se dočtete zde)

chůze-v-přírodě - Hubnutí chůzí: Měsíčně můžete mít dole třeba 3 kila!Chůze je lepší než běh

Mnohé výzkumy a informace lékařů a ortopedů potvrzují, že klasická chůze je mnohem lepší než oblíbený běh. Proč tomu tak je? Chůze je totiž zdravější než běh a to zejména pro lidi, kteří trpí nadváhou nebo se sportem teprve začínají.

Při chůzi nejsou naše klouby tolik zatěžovány, navíc chůzí eliminujeme i případná zranění (např. vyvrtnutý kotník či natržená šlacha). V neposlední řadě dokážeme během chůze také efektivně kontrolovat naši tepovou frekvenci a jednoduše tak spalujeme tuky, nikoli cukry.

TIP: Chůzi můžete podpořit ketonovou dietou. Zde si můžete přečíst porovnání ketonových diet.

Jak na správné tempo?

Abyste dokázali efektivně hubnout, klasická chůze, kdy „noha nohu minebohužel nestačí. Na takové procházce se samozřejmě nabijete novou energií a vyplavíte do těla endorfiny, s vaší hmotností to ale nijak zvlášť nezamává. Ideální tedy je, pokud půjdete tempem 6 kilometrů v hodině.

Vybavte se krokoměrem a tempo si neustále hlídejte. Setrvat v něm stačí alespoň 30 až 45 minut. Ze začátku můžete jít pomaleji, ale jakmile se trochu rozhýbete, přidejte. Poté přidejte pět minut pomalejšího tempa, které bude střídat tempo rychlejší. Na konci procházky se nezapomeňte důkladně protáhnout.

chůze-při-východu-slunce - Hubnutí chůzí: Měsíčně můžete mít dole třeba 3 kila!

Co k hubnutí chůzí potřebujete?

 • Motivaci: Ze začátku to bude těžké. Proto si sestavte „chodící plán“, za jehož dodržování se odpovídajícím způsobem odměníte. Forma odměny je čistě na vás. Na oběd ve fast foodu nebo tabulku čokolády ale raději zapomeňte. Veškeré vaše snažení by totiž přišlo vniveč. Ideální je, pokud s rychlou chůzí začnete v den, který je pro vás něčím výjimečný.
 • Čas: Ačkoli se to nezdá, 180 minut týdně může být pro někoho přespříliš. Pokud tolik času nemáte, můžete vyzkoušet cvičení Tabata nebo HIIT trénink, který vám nezabere více než půl hodinu týdně!
 • Vhodnou obuv: Po první zkušenosti s rychlou chůzí jste si kromě potrhaných ponožek přinesli domů i puchýře velikosti pětikoruny? To vás asi od dalšího snažení odradí. Proto je nesmírně důležité vybavit se na procházku opravdu kvalitní a „rozchozenou“ obuví, ve které se cítíte komfortně.
 • Správné složení jídelníčku: Po procházce vás pravděpodobně přepadne vlčí hlad. Na ten pozor! Pokud na posezení vyluxujete ledničku, opět se právě absolvovaná procházka mine kýženým účinkem. Po cvičení dodejte tělu třeba sacharidy z ovoce a dostatek bílkovin, které přispívají k regeneraci svalových buněk.

Zkoušeli jste někdy hubnout chůzí? Dejte nám vědět tady nebo na náš facebook, jakých výsledků jste dosáhli.

3.6/5 - (22 votes)
Pavla Hájková
Postupem času skrze metody pokus omyl jsem přišla na to, že diety samy o sobě nefungují a nic neřeší. Jejich efekt je krátkodobý a velmi nejistý. Změna životního stylu, zahrnující dostatek pohybu a pestrost stravy, vás musí prostě bavit. A hlavně: Je to všechno ve vaší hlavě.

14 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here