Zázrak jménem hot jóga: Posílí tělo, mysl a pomůže s hubnutím

9
2132

Řada výzkumů tvrdí, že jóga odbourává stres, zmírňuje nervové napětí, dokáže bojovat s civilizačními chorobami, zastavuje stárnutí a dokonce je velmi účinná při hubnutí. Některé zdroje tvrdí, že jde o nestandardní analgetikum, jiné dokonce, že pomáhá z těla odplavovat nejrůznější škodliviny.

„Cvičení jógy je pravým a nefalšovaným zážitkem pro duši i tělo“

Na jednom se ale zajisté shodneme úplně všichni – jóga je skvělým způsobem, jak začít pracovat se svým tělem i bez toho, abyste dříve trávili hodiny v posilovně. Navíc existuje nespočet odnoží, které dělají z cvičení jógy jedinečný zážitek. Jednou z nich je ji hot jóga, které budou věnovány následující řádky.

Jóga v sauně

Dobře, uznáváme, že výše uvedený nadpis je trošku nadsazený. Přeci jen teploty v sauně jsou mnohonásobně vyšší než teploty, při nichž se cvičí hot jóga. Po jedné takové lekci si ale opravdu budete připadat jako po návštěvě sauny. Hot jóga se totiž obvykle cvičí při v místnosti vyhřáté na 38 – 42°C. Tyto místnosti naleznete i na různých wellness pobytech. Narozdíl třeba od její „sestry“ – bikram jógy nejde o cvičení s přesným počtem, sledem a opakováním jednotlivých pozic. U hot jógy je zvolena specifická sestava, pro kterou se rozhodne dané studio či lektorka.

meditace-joga - Zázrak jménem hot jóga: Posílí tělo, mysl a pomůže s hubnutím

Pozitivní účinky hot jógy:

 • Zvyšování psychické odolnosti
 • Posílení imunitního systému
 • Vyšší kapacita plic
 • Posílení srdeční činnosti
 • Důkladné protažení svalů
 • Vylepšení rovnováhy
 • Detoxikace organismu
 • Zlepšení krevního oběhu
 • Pročištění lymfatického systému
 • Redukce hmotnosti
 • Formování postavy

Uvolněte se, prosím

Díky hot józe a zejména teplotě se začnou rozpínat jednotlivé šlachy, vazy a svaly směrem ven. Kromě uvolnění se tak člověk dostane do fáze detoxikace, při níž se z těla začínají vyplavovat toxické látky. Zároveň jsou stimulovány endokrinní žlázy a dochází k postupnému formování postavy. Zde se vyplatí zmínit, že během hot jógy člověk spálí zhruba o 800 kilokalorií více než při klasické lekci jógy.

Ještě než začnete…

Pokud vás výše uvedené řádky a informace nalákaly, je dobré vědět, že ani hot jóga není pro každého. Jaká omezení zde platí?

 • Pokud jste těhotná, začněte s hot jógou až po prvním trimetru těhotenství
 • Hot jóga není vhodná pro děti do 13 let
 • Hot józe by se měli vyvarovat lidé s vysokým krevním tlakem
 • Tento typ cvičení není vhodný pro osoby trpící kardiovaskulárním onemocněním
 • Pokud trpíte endometriózou (riziko zlomenin) vyměňte hot jógu za jiný typ cvičení

joga-u-more - Zázrak jménem hot jóga: Posílí tělo, mysl a pomůže s hubnutím

Náš tip:

Náš tip: O vhodnosti hot jógy se vždy informujte ve vybraném studiu nebo u konkrétní lektorky!

Jak vypadá lekce hot jógy?

Jedna lekce obvykle trvá 60 až 90 minut. Vždy začíná a končí důkladným protažením celého těla. Po jejím absolvování se budete cítit zcela vyčerpaní a příjemně unavení. Po příchodu domů doporučujeme vypít asi ještě litr neslazené vlažné vody a oddávat se relaxačním činnostem. Pokud nejste na žádnou aktivitu zvyklí, počítejte druhý den či dva s bolestmi svalů, které ale záhy odezní.

Jak zhubnout s hot jógou?

Pokud se o hot jógu zajímáte v souvislosti s hubnutím a formováním postavy, je důležité dbát na pravidelné návštěvy alespoň 2x – 3x týdně. Ideální je, pokud se na lekci vydáte se stejně zapáleným kolegou či kolegyní. Po návratu domů vás možná přepadne vlčí hlad, který je potřeba korigovat. Mnohem pravděpodobnější ale je, že na jídlo nebudete mít sebemenší pomyšlení, vypijete lahev vody a upadneme do sladkého spánku. Tak co? Dáte hot józe šanci nebo budete dál počítat přijaté a vydané kalorie anebo se trápit nesmyslnými dietami?

Vyzkoušeli jste někdy hot jógu? Podělte se o své zkušenosti a zážitky s ostatními v diskuzi pod tímto článkem nebo na našem facebooku.

 

5/5 - (5 votes)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.

9 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here