Cvičení Tabata je v boji s tuky opravdovou výzvou. Začátečníci, ať se mu ale raději vyhnou!

6
4749

Slyšeli jste o něm? O náročném cvičení a namáhavých tréninzích, které vám nezaberou víc než čtvrt hodiny, zároveň však nejsou jen tak pro někoho? Řeč je o cvičení (chcete-li tréninku) Tabata, který je aktuálním hitem současnosti. Proč není Tabata určena pro začátečníky a co dělat, chcete-li mu jednou pro vždy propadnout? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek jsou součástí následujících řádků.

„Kolébkou cvičení Tabata je Japonsko“

Japonský lékař Izumi Tabata provedl nečekaný objev

Nápad náročného, avšak vysoce účinného cvičení se zrodil v hlavě jistého japonského lékaře, jehož jméno je Izumi Tabata v roce 1996. Sám po sobě také cvičení pojmenoval, protože se zaručil za jeho účinnost. Tabata trénink testoval na svých svěřencích, kteří ho prováděli pětkrát týdně. Za šest týdnů testování a pozorování zaznamenal zlepšení jejich aerobní kapacity o celých 14 %. Jejich anaerobní kapacita na tom byla ale ještě lépe! Zlepšení se v tomto případě pohybovalo na hranici 28 %.

Porovnejme neporovnatelné

Že vám 14 a 28 procent nepřipadá až tak mnoho? Rádi vás vyvedeme z omylu. Pokud bychom Tabata trénink srovnali například s kondičním během, za šest týdnů se aerobní kapacita běžců zlepší jen o 9,5 procent. Tabata je ale kardiovaskulárním cvičením, které zlepšuje jak aerobní, tak anaerobní kapacitu současně. Přispívá k rychlejšímu spalování tuků a zvyšování fyzické odolnosti. To vše za pouhých 14 minut!

Jak Tabata trénink vlastně vypadá?

 • 20 sekund cvičíte co nejvíce opakování (tolik, kolik dokážete)
 • následuje odpočinek 10 sekund
 • krok 1 a 2 opakujte ještě sedmkrát

boxovani - Cvičení Tabata je v boji s tuky opravdovou výzvou. Začátečníci, ať se mu ale raději vyhnou!

Vytrvalcům stačí pouhé čtyři minuty!

Říkáte si, co je to za hloupost, cvičit pouze extrémně krátkou, během které zvládnete spalovat tuky, zvyšovat fyzickou odolnost a ještě formovat postavu? Trénink Tabata byl prapůvodně opravdu postaven jen pro fyzickou zátěž, která netrvala déle než čtyři minuty. Moderní pojetí tohoto cvičení ale „lobbuje“ za delší přestávky a vícero opakování. Do slabší čtvrthodinky se ale vcelku úspěšně vejdete.

Jaké cviky do Tabata tréninku zařadit?

 • angličáky
 • sprinty
 • švihadlo
 • kliky
 • dřepy s výskokem
 • přeskakování překážky
 • boxování do pytle

Vhodné Tabata cviky s nářadím:

 • čelní dřep nebo dřep s tlakem
 • medicinbaly
 • švihy s jednoručkou
 • převracení pneumatik
 • swing s kettlebellem
 • cviky na TRX závěsném systému

cviceni-trx - Cvičení Tabata je v boji s tuky opravdovou výzvou. Začátečníci, ať se mu ale raději vyhnou!

Cvičit kratší dobu, o to však intenzivněji

Už dávno neplatí, že pro zlepšování fyzičky a spalování tuků musíte pobíhat po lese několik desítek minut. Dnešní moderní tréninky již pracují pouze s několika minutami. Pokud totiž cvičíte na maximum, vaše tělo se rychleji zahřeje a začne spalovat zásoby tuků. Tabata je vlastně předchůdcem dnešního HIIT tréninku, o kterém jsme se rozepsali v jednom z předchozích článků a jehož provádění opět netrvá déle než čtvrt hodiny.

Začátečníci, zpozorněte!

Tabata trénink přináší nespočet výhod a předností. Je zde však jeden velký varovně zdvižený prst. Protože je cvičení opravdu velmi psychicky i fyzicky náročné, začátečníci by jej měli provádět velmi opatrně nebo pod dohledem zkušeného trenéra. Pokud mezi začínající sportovce sami patříte, pak je ideální, pokud si před tímto „experimentem“ necháte udělat všechna vhodná lékařská vyšetření.

10 Tabata tipů pro začátečníky i pokročilé
 1. Vsaďte na pozitivní motivaci
 2. Nepouštějte se do cvičení bez nastudování teorie
 3. Nechte si poradit od zkušeného trenéra
 4. Mějte neustále na očích hodinky
 5. Sledujte čas
 6. Nedovolte si skončit se cvičením pod 4 minuty
 7. Připravte se na 240 sekund bolesti
 8. Cvičte v páru a vzájemně se „hecujte“
 9. Den po tréninku by odpočívejte
 10. Po skončení cvičení doplňte tekutiny a konzumujte potraviny s vyšším GI

Tabata trénink je v současnosti společně s HIIT tréninkem nejúčinnějším „spalovačem tuků: Vyzkoušeli jste jo? Podělte se s námi o nabyté zkušenosti!

4.2/5 - (9 votes)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.

6 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here