Doplňky stravy pro lepší zdraví

11
505
doplňky stravy

Každý organismus potřebuje ke své správné funkci nejen vhodný poměr makroživin, ale i dostatečné množství vitamínů a minerálů. Jejich potřeba je pak vyšší zejména u aktivních lidí, a to nejen u vrcholových sportovců. Proč byste neměli na vybrané vitamíny a minerální látky zapomínat najdete v následujících řádcích.

Ačkoli sport prospívá zdraví, zvyšuje nároky na váš imunitní systém

Zejména sportovci by měli věnovat pozornost zvýšeným nárokům jejich imunitního systému. Vhodné tak je doplňovat tyto látky pravidelně třeba ve formě výživových doplňků. Aniž by si to mnozí lidé uvědomovali, i při amatérském sportu je nutné zvýšit příjem vitamínů a minerálů, aby tělo správně fungovalo a metabolizovalo nutné živiny.

Vitamín D je opomíjeným základem

Pro sportující děti i dospělé je velmi důležitý vitamín D, který se stará o optimální funkci svalů, zároveň snižuje zánět a bolest, ale podporuje i syntézu svalových bílkovin, zvyšuje kapacitu cvičení a fyzický výkon. Což je pro sportovce zásadní.

Velmi pozitivně pak působí vitamín D na vstřebávání fosforu a vápníku, díky čemuž pomáhá i zdraví vašich kostí a zubů. Doplňovat vitamín D ve formě potravinových doplňků se doporučuje starším dospělým, sportujícím dětem a dospělým, a to zejména v zimních měsících. V tomto ohledu je mezi sportovci velmi oblíbený vitamínový doplněk ALLNUTRITION D3 2000, který naleznete na allnutrition.cz/ALLNUTRITION_D3_2000-opis40622.html.

Vitamín C neochraňuje jen před nemocemi, ale i únavou

O příznivých účincích vitamínu C na lidské tělo ví každý. Tedy zejména o skutečnosti, jak významný je především v péči o imunitu, na kterou je při sportu kladen vysoký nárok. Často se však opomíná skutečnost, že vitamín C pečuje o normální stav kostí a pojivových tkání, ale hlavně přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Správná regenerace se neobejde bez zinku

Druhým nejhojněji zastoupeným minerálem v lidském těle je zinek, jehož úkolem je řízení mnoha enzymů, funguje jako antioxidant a dokáže nakopnout imunitu. Tento minerál také umí zvýšit hladinu testosteronu, a tak je často ve středu zájmu všech, kteří chtějí podpořit svalový růst. Zinek je stopovým prvkem, který je nezbytný pro správnou činnosti důležitých hormonů, jako je inzulín, glukagon, růstový hormon a podílí se i na funkci pohlavních hormonů.

5/5 - (1 vote)
Pavla Hájková
Postupem času skrze metody pokus omyl jsem přišla na to, že diety samy o sobě nefungují a nic neřeší. Jejich efekt je krátkodobý a velmi nejistý. Změna životního stylu, zahrnující dostatek pohybu a pestrost stravy, vás musí prostě bavit. A hlavně: Je to všechno ve vaší hlavě.

11 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here