10 tipů pro zdravý spánek

10
399
Spánek - polštář

Máte v poslední době problém usnout, nebo se v noci budíte a ráno jste celí rozlámaní? Důležitost spánku si uvědomíme až tehdy, když ho nemáme dostatek. Pak bychom byli ochotní vyzkoušet cokoliv, abychom se zase dobře vyspali. My pro vás pár takových rad na vyzkoušení máme.

Následující tipy jsou přínosné nejen pro ty, kteří mají se spánkem potíže, ale i pro všechny, kdo by kvalitu svého odpočinku rádi zlepšili.

1. Zaveďte si pravidelný spánkový režim

Těžko se to radí někomu, kdo pracuje na směny, my ostatní si ovšem luxus pravidelného spánkového režimu většinou můžeme dovolit. Držte se ho nejen v pracovním týdnu, ale také o víkendu. Spánkový rozvrh nastavte tak, abyste denně spali 8 hodin. Jestliže se vám někdy nebude dařit zhruba do 20 minut od ulehnutí do postele usnout, klidně vstaňte, čtěte nebo si pusťte relaxační hudbu a do postele se vraťte tehdy, až budete unavení.

2. Dávejte pozor na to, co jíte a pijete

Nechoďte spát hladoví, ale ani nacpaní. Několik hodin před usnutím se vyhněte těžkým jídlům a velkým porcím. S bolavým břichem se neusíná moc dobře.

3. Vyberte si správný polštář

Nechcete-li se budit s bolestí za krkem, pořiďte si dobrý polštář. Důležitý je zejména jeho materiál a také výška. Pročtěte si tento podrobně zpracovaný návod na výběr správného polštáře a dopřejte své páteři příjemný odpočinek.

4. Nepodceňte matraci a další lůžkoviny

Někteří lidé se diví, proč se vždycky tak krásně vyspí v hotelu. Odpověď je přitom zřejmá – protože hotel nešetřil na matracích a lůžkovinách. Věděli jste, že matraci byste měli měnit každých 5 až 8 let? Děláte to?

5. Nespěte přes den

Spaní po obědě naruší váš denní režim a večer se vám možná nebude dařit tak snadno usnout. Zkuste se mu vyhnout. Když se vám odpoledne budou klížit oči, probuďte se fyzickou aktivitou. Nemusíte jít běhat 10 km, fyzickou aktivitou se myslí třeba i procházka v kanceláři k tiskárně či do kuchyňky, ještě lepší je procházka na čerstvém vzduchu.

6. Zařaďte do svého denního programu nějakou fyzickou aktivitu

Budete-li unavení, usnete mnohem lépe. Vyvarujte se však cvičení těsně před spaním, cvičte raději dopoledne nebo odpoledne. Brzy si jistě všimnete, že ve dnech, kdy jste aktivnější, se vám lépe usíná, usínáte rychleji a lépe se vyspíte. Pravidelná fyzická aktivita je navíc přínosná i z mnohých dalších hledisek.

7. Vytvořte si klidné prostředí

Pokoj, ve kterém spíte, by měl být chladný, tmavý a tichý. Před spaním se také vyhněte koukání do obrazovky telefonu, počítače nebo tabletu. Modré světlo z obrazovek totiž potlačuje melatonin – hormon spánku. Příroda to zařídila tak, abychom během denního světla měli hladinu melatoninu nízkou, a tedy se nám nechtělo spát, naopak během noci vysokou. Modré světlo ale organismus úplně zmate.

8. Naučte se zvládat stres

Procházíte těžkým životním obdobím? Něco vás trápí? Při uléhání do postele byste na tohle všechno měli úplně zapomenout. Mozek k tomu můžete donutit jednoduchým rituálem – vezměte tužku a papír, zapište vše, co vás tíží, a pak to odložte na zítřek.

9. Vyhněte se kofeinu

Kofein má spoustu benefitů a drtivá většina populace si ráda dá dobrou kávu. Zbystříte po ní, dokážete se lépe soustředit, dostanete novou dávku energie. Když si ovšem kávu dopřejete v pozdějším odpoledni, kofein stimuluje váš nervový systém a vy pak můžete mít potíže s usínáním. Byly na to provedeny studie, které prokázaly, že je lepší se kofeinu vyhnout šest hodin předtím, než jdete spát.

10. Dopřejte si relaxační sprchu či koupel

Horká voda, ať už zvolíte sprchu či napuštěnou vodu, vám pomůže relaxovat a vylepší kvalitu spánku. Dobré je vykoupat se zhruba hodinu až dvě před usnutím. Pokud se vám nechce koupat, namočte si do horké vody jen nohy.

Další tipy o zdravém spánku a výživových doplňcích najdete na vitaherbals.cz.

5/5 - (2 votes)
Pavla Hájková
Postupem času skrze metody pokus omyl jsem přišla na to, že diety samy o sobě nefungují a nic neřeší. Jejich efekt je krátkodobý a velmi nejistý. Změna životního stylu, zahrnující dostatek pohybu a pestrost stravy, vás musí prostě bavit. A hlavně: Je to všechno ve vaší hlavě.

10 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here