6 chyb, které zhoršují kvalitu vašeho spánku

1
493

Jestli v poslední době máte pocit, že se vám spí hůř a hůř, část noci probdíte, ráno se budíte unavení, rozhodně je někde chyba. A pokud tou chybou není choroba, zejména chronická, bude něco špatně ve vašich zvycích a rituálech. Pojďme se podívat na šest nejčastějších chyb, které významně snižují kvalitu spánku v každém věku.

1. Usínání na lačno nebo s příliš plným břichem

Usínání a celkovou kvalitu spaní ovlivňuje i stav našeho trávení. Pokud jdeme spát hladní, tělo nemá dostatek energie pro usnutí, mozek je v pozoru, neboť se obává nedostatku zásob. Jestliže to vezmeme z opačného konce a jdeme spát přejedení, zažívání musí celou noc pracovat, což na odpočinutí také nepřidá.

Co s tím? Měli bychom jíst lehčí večeře několik hodin před spaním, ale předtím, než ulehneme, si dejme nějakou zdravou chuťovku, třeba kousek zeleniny, zdravou tyčinku, drobnost, která dodá mozku informaci, že energie bude dost, ale zároveň nezatíží trávení. Prostě jako chytrá Horákyně: ani hladoví, ale ani přejedení.

2. Šlofíčky

I velmi krátké klimbnutí během dne zajistí mozku poměrně silný restart, díky kterému se pak i večer cítíme docela fit, bez potřeby spánku. Zdřímnutí po obědě je v pořádku. Ale šlofíček až po práci, to už může znamenat komplikace s usínáním i spánkem. Krátká relaxace po práci je důležitá, ale spánek na více než deset minut k ní nepatří.

3. Málo pohybu

Jestliže jste pracovně v kanceláři a většinu dne trávíte na židli, trpí vaše tělo nedostatečnou fyzickou únavou. Tu lze dodat sportem, samozřejmě. Ale nemusí se jednat zrovna o běhání, cyklistiku nebo pravidelné návštěvy bazénu či fitness centra. Stačí svižnější chůze, pravidelně.

Abyste měli přehled o ušlých krocích a překonané vzdálenosti, není nutné pořizovat drahé chytré hodinky nebo fitness náramek, stačí obyčejný krokoměr za ani ne sto korun, jak ho můžete najít v aktuálním Penny letáku na s. 181. Ten bude sledovat ušlé kroky, víc za účelem zkvalitnění spánku ani není potřeba.

4. Nepořádek

Dostáváme se na úroveň podvědomí. Nepořádek totiž dokáže ovlivnit podvědomí natolik, že spaní pak nemá valnou kvalitu. A týká se to nejen žen, které nepořádek tlačí i v bdělém stavu, ale též mužů, protože mozek usíná s tím, co oči viděly jako poslední. Pokud to byl nepořádek v ložnici, je zle, protože pak i ve spaní bude nepořádku habakuk.

Nemusíte začít pilně vše v domě přerovnávat a uklízet, abyste se dočkali kvalitnějšího spaní. Stačí si udržovat uklizeno v ložnici. Pak bude to poslední, co před spaním uvidíte, pokojíček jako klícka, a tak se i spaní bude odvíjet od lepších předpokladů.

5. Spaní na břiše

Nejlepší spánek přichází v polohách na zádech nebo na boku. Proč? Protože mícha a svaly se mohou dokonale uvolnit, což v poloze na břiše možné není. Hrudník je v poloze na břiše stlačený, to brání správnému a hlavně snadnému dýchání. Spaní na břiše se nedoporučuje lidem, kteří mají kardiovaskulární potíže, potíže s plícemi nebo aterosklerózu. Navíc v této poloze velmi trpí záda.

6. Vysoká teplota

Teď máme samozřejmě na mysli vysokou teplotu v místnosti, nikoliv horečku pacienta. Ale ani horečka spánku nepřidá, to je fakt. V létě je sice vyšší teplota okolí přirozenější, v zimě nikoliv. Proto ložnici nepřetápějte, navíc si před spaním i dostatečně vyvětrejte a zavřete topení, neboť i množství kyslíku v dýchaném vzduchu umí se spánkem zázraky.

Ráno je vhodné ložnici zase ovlažit. V tomto ohledu se vyplatí chytré termostaty, které umějí byt (dům) rozdělit do zón a nechat topení pracovat tak, aby v každé části bytu bylo přesně tak teplo, jak potřebujete, navíc k tomu přidají setrvačnost topení, započtení vlivu počasí na teplotu v domě či možnost nechat se ovládat na dálku přes Wi-Fi.

*1. Penny leták čtvrtečník s platností 12. 3. – 18. 3. 2020

Rate this post
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno