Že jsou husté polévky pro vaši postavu zbytečné zlo? Nesmysl! Pokud použijete čerstvé a sezónní potraviny a vyvarujete se typicky českých nešvarů v kuchyni, připravíte si vitaminovou bombu, která vás nejen zasytí, ale také dopomůže k vysněné postavě. Dnes se zaměříme na cuketovou polévku, po jejíž konzumaci vás nemusí sužovat zbytečné výčitky. Jak si připravit její zdravou a chutnou variantu? Nepřestávejte číst dál a dozvíte se to!
„Cuketa jako hubnoucí a detoxikační prostředek“
Tykev obecná, která je v našich končinách známá spíše pod označením cuketa, by měla být neodmyslitelnou součástí našich jídelníčků. Téměř z 90 % obsahuje pouze vodu a nabízí také dostatek vlákniny, která je nezbytná pro naše zažívání. Cukety jsou dále bohaté na vitamíny a minerály, bez nichž naše tělo nemůže správně fungovat. Dále je také bohatým zdrojem karotenů, tělem syntetizovaných na vitamin A.
Pokud byste měli tendenci zbavovat cuketu slupky, nedělejte to! Právě zde se totiž nachází největší zásobárna důležitého vitamínu E, hořčíku, vápníku, fosforu a draslíku. Díky vysokému obsahu vody je cuketa považována za nízkokalorickou zeleninu, napomáhající hubnutí. Draslík v cuketě obsažený přispívá k detoxikačním procesům našeho organismu. Cítíte-li tedy, že vaše tělo potřebuje po vánočních a novoročních oslavách detox, je cuketa správnou volbou!
Lahodná cuketová polévka
- Doba přípravy: 30 minut
- Počet porcí: 4
- Náročnost přípravy: Nízká
- Ingredience:
- 2 větší cukety
- 2 větší brambory
- 1 bílá cibule
- 500 ml zeleninového vývaru (domácího, nikoli z kostky)
- 2 lžíce řepkového nebo slunečnicového oleje
- Špetka soli
- Pepř a čerstvé bylinky na dochucení
Postup přípravy:
Cukety důkladně omyjte, brambory s cibulí oškrábejte a poté vše nakrájejte na menší kostičky. Připravte si větší hrnec, ve kterém nechte zahřát olej, na kterém následně zpěníte cibulku. Jakmile cibule zesklovatí, přidejte cukety, brambory a zalijte zeleninovým vývarem. Vařte, dokud nejsou brambory měkké a poté vše rozmixujte ponorným mixérem. Na závěr přidejte sůl, pepř a čerstvě nasekané bylinky.
Náš tip: Do hotové polévky můžete nasypat slunečnicová nebo konopná semínka, popřípadě ji zjemnit lžičkou zakysané smetany. Na dozdobení použijte snítku čerstvých bylinek či pár krutonků osmažených tzv. „na sucho“ z tmavého celozrnného pečiva.
- Cuketa obsahuje látky, které mají příznivý vliv na naši celkovou tělesnou i duševní vitalitu.
- 100 gramů této zeleniny obsahuje asi 20 kcal.
- Nejchutnější a nejkvalitnější jsou malé až středně velké plody do 25 cm.
- Tento druh zeleniny urychluje metabolismus a nezadržuje vodu v těle,
- Cuketa pomáhá s vyplavováním usazených toxinů a kyselin a stimuluje činnost ledvin.
- Tato zelenina pomáhá udržet střevní sliznice zdravé a odolné vůči infekcím, zánětům a mikroorganismům.
- Nejdietnější příprava cukety spočívá v krátkém podušení na pánvi.
- Cuketa je jednou z nejvíce zdravých druhů zeleniny.
- Cuketa je mírně zásaditá a tím pádem pomáhá udržet acidobazickou rovnováhu.
- Tento druh zeleniny se vyskytuje nízkým glykemickým indexem.
- Chuť žluté cukety je o něco výraznější a chutnější než chuť cukety zelené.
- Je možné ji konzumovat samotnou, v kombinaci s jinou zeleninou, skvěle poslouží při zahušťování polévek, či omáček a použít ji můžete také do bábovek, nádivek nebo salátů.
- Cuketu by měly do svého jídelníčku zařadit také nastávající maminky. To proto, že obsahuje vysoký podíl kyseliny listové, která je nezbytná pro správný vývoj plodu.
Máte rádi cuketu? Podělte se s ostatními o vaše oblíbené recepty v diskuzi pod tímto článkem!
Tak jsem tento receptík vyzkoušela a musím říct, že opravdu super. Manža byl spokojený a já jsem také, protože jsem do něj dostala alespoň nějakou zeleninu.
Cuketu s manželem milujeme. Naštěstí/nebo bohužel/ ji mnoho lidí nemá ráso, a tak ji často dostáváme,od sy, a jeho sousedů, od vnučky. Ale polévku jsem ještě nedělala, a moc se na ni těším.
g0frpi
eddlbx
tn2bb8