Ať už potřebujete zhubnout do plavek, šatů na svatbu nebo jednoduše cítíte potřebu umazat nějaké to kilo navíc, asi vás přepadne touha po nějaké rychlé a účinné dietě. Bohužel vás musíme zklamat, rychlá dieta, která by opravdu fungovala, neexistuje. Neklesejte však na mysli. Naštěstí existují dietní opatření, při jejichž dodržování dosáhnete kýžených výsledků. Jedním z nich je i krabičková dieta, která v mnoha nezávislých testech vyšla jako jedna z nejúčinnější a k tělu nejšetrnějších diet vůbec.
„Pět jídel denně z čerstvých sezónních potravin“
Principem krabičkové diety je pravidelná konzumace energeticky vyvážených jídel, která by měla být připravována pouze z čerstvých a sezónních potravin. Ty totiž obsahují největší množství minerálů a vitamínů. Člověka navíc neláká plná lednička a laskominy v ní, protože jednotlivé krabičky mu rozveze kurýr firmy, u níž má člověk dietu zaplacenou. Pokud vám však nedělá problém připravovat si jednotlivé pokrmy doma, žádné firmě platit samozřejmě nemusíte. Měli byste však znát základní principy a složení krabičkové diety.
Výhody a nevýhody diety v krabičce
- Vyvážená a chutná strava
- Jídla nejsou jednotvárná
- Nemusíte se o nic starat
- Kurýr vám jídla vozí každý den nebo jednou za dva dny
- Účinná a šetrná dieta
- Při dodržování slibuje úbytek váhy až o 5 kg za měsíc
- Jídelníčky jsou připravovány výživovým specialistou
- Dieta bez jo-jo efektu
- Měsíčně vás tato dieta vyjde asi na 5 až 8 tisíc korun
- Ne každému musí jednotlivá jídla chutnat
- Existuje zde riziko nezkušeného výživového specialisty
- Je nutná silná vůle
Základní principy krabičkové diety
Pro úpravu váhy je nezbytně důležité naučit tělo pravidelnosti. To proto, abychom rozhýbali metabolismus a donutili tělo přijatou energii (a zejména pak tuky) spalovat nikoli ukládat. Diety založené na extrémním omezení přijatých kalorií totiž vyvolávají v našem těle pravou a nefalšovanou paniku. Za poměrně krátkou dobu si totiž zapamatuje, že další příděl potravy už nedostane a proto začne přijatou stravu ukládat ve formě tukových zásob.
Krabičková dieta je sice nutričně a kaloricky vyvážená, je však rozdělena do pěti denních dávek, které bychom měli konzumovat vždy ve stejnou dobu. Tělo se tak naučí, že svou dávku jídla dostane a přebytečnou energii začne využívat nikoli ji ukládat. V krabičkách se skrývá vyvážené jídlo s celkovým denním příjmem kolem 5 000 kJ pro ženy a kolem 7 000 kJ pro muže. Dietu si oblíbily i některé tuzemské celebrity, mezi které patří třeba modelka Agáta Hanychová, zpěvačky Petra Janů, Monika Absolonová nebo Bára Basiková.
Domácí krabičková dieta? Víme, jak na ni!
Pokud jste limitováni rozpočtem a chcete mít přehled o připravovaných jídlech, můžete si připravit krabičkovou dietu doma. Vyjde vás zhruba o polovinu levněji a navíc si můžete sestavit jídelníček na míru chutím i preferencím. Stačí jen vědět, jak na to. Máme pro vás několik tipů na jídla, která by se měla v krabičkách objevit:
- Cizrna: Obsahuje spoustu minerálů a je bohatým zdrojem vlákniny, takže vás na dlouhou dobu zasytí.
- Sýr Cottage: Při nákupu dbejte na obsah tuku. Dopřát si ho můžete na snídani nebo dopolední svačinu.
- Libová šunka: Ideálně vybírejte tu nejvyšší jakosti. Vyrobit si ji ale dokonce můžete i doma. Ostatních uzenin se ale pro jistotu vyvarujte.
- Tvaroh: Tvaroh je ideální dietní potravinou. Dopřát si ho můžete i na odpolední svačinu nebo večeři (třeba takové tvarohové tzatziki jsou jednoduše neodolatelné).
- Vaječný bílek: Ten neobsahuje prakticky žádné tuky ani sacharidy (na rozdíl od žloutku). Dopřávat si jej tudíž můžete prakticky v jakémkoli množství.
- Luštěniny: Opět jsou plné minerálů a vitamínů. Vláknina udrží pocit sytosti a upraví vaše zažívání.
- Zelenina: Zeleninu byste měli ideálně přikusovat ke každé z pěti denních porcí. Volte sezónní potraviny, které vás mile překvapí zejména svou chutí.
Zkoušeli jste někdy krabičkovou dietu? A jak se vám osvědčila? Dejte nám vědět v diskuzi pod tímto článkem nebo na našem facebooku.
5rf5sl
jgv1hi