Dýni můžeme bez uzardění považovat za pravou a nefalšovanou podzimní superpotravinu. Ačkoli jí třeba mnozí z nás doposud nepřišli na chuť, na její obranu musíme říct, že když se zvládne dobře upravit, je skvělá v polévkách, zákuscích, jako příloha, salát nebo dokonce hlavní chod.
První zmínky o dýni pochází z období před sedmi tisíci lety. Právě tehdy začala kralovat jídelníčkům původních obyvatel Ameriky. Odtud se dostala až na náš stůl. Protože obsahuje vysoké procento vlákniny, je lehce stravitelná a zasytí nás na dlouhou dobu. Proto se jí nemusíme vyhýbat ani během dietních opatření.
„Před 7 000 lety začala dýně kralovat jídelníčkům původních obyvatel Ameriky.“
Kromě toho, že je lehce stravitelná, prospívá také našemu trávení a vyrovnává funkci slinivky a sleziny. Také se hodí k prevenci či léčbě diabetu a obezity. Váže na sebe tuky i vodu, které následně odvádí z těla ven. Různé druhy a odrůdy dýní jsou doporučovány také osobám, které se potýkají s onemocněním srdce a oběhového systému, ledvin, při zácpách, žlučníkových či jaterních chorobách, anebo močových kamenech. Konzumace dýňových semínek navíc údajně pomáhá bojovat s nejrůznějšími nádorovými onemocněními.
Jak jsme zmínili výše, taková dýně je v kuchyni hotový zázrak. Připravit si z ní totiž můžete nejen lahodnou přílohu, ale také salát, zamíchat ji k masu či bramborám, uvařit z ní výborný puding, upéct bábovku nebo ji rozmixovat a podávat ve formě lahodné podzimní polévky, která je nabitá vitamíny, antioxidanty a vlákninou. Dneska pro vás máme další z odzkoušených receptů, které zachutnají všem bez rozdílu věku či stravovacích návyků.
Krémová polévka z dýně Hokkaidó s opraženými chia semínky
- Doba přípravy: 50 minut
- Počet porcí: 4
- Náročnost přípravy: Střední
- Ingredience:
- Oříšek másla
- 1 bílá cibule
- 1 menší dýně Hokkaidó
- 3 stroužky česneku
- Kari
- Sůl
- Pepř
- Chia semínka
- Olivový olej
Postup přípravy
Ve velkém hrnci si necháme rozpustit oříšek másla. Cibuli nakrájíme na malé kostičky, česnek oloupeme a nastrouháme na struhadle. Vše dáme orestovat do hrnce. Mezitím si připravíme dýni, kterou pečlivě omyjeme, rozkrájíme na podélné plátky a poté na kostičky. Tvrdší kůru škrábat ani loupat nemusíme, během vaření změkne a dodá polévce krásnou barvu i jedinečnou chuť.
Mezitím, co se cibulka s česnekem smaží, zasypeme jí polévkovou lžící kari. Poté přidáme dýni nakrájenou na kostičky a zalijeme ji vroucí vodou. Dýně by měla být tak akorát ponořená. Více vody by udělalo polévku zbytečně řídkou. Hrnec přiklopíme a dusíme zhruba 20 minut.
Jakmile je dýně měkká, připravíme si ponorný mixér a obsah hrnce rozmixujeme dohladka. Pokud nechceme mít v polévce kousky dýně, můžeme polévku přecedit. Hotovou polévku dochutíme solí, pepřem a na závěr můžeme přidat ještě čajovou lžičku kari. Pokud by se někomu zdála příliš výrazná, je možno jí zjemnit horkou smetanou.
Náš tip: Horkou polévku nalijeme do hlubokého talíře, můžeme zakápnout olivovým olejem, posypat chia semínky a nadrobno nasekanými čerstvými bylinkami.
- Dýni Hokkaidó můžete jíst vařenou, pečenou, ale i syrovou
- Semínka dýně stačí opražit nebo naložit do slaného nálevu. Jsou skvělé v polévkách i salátech.
- Dýně jsou bohaté na vápník, hořčík, fosfor, draslík, vápník, betakaroten a vitamíny A, B, C.
- Hokkaidó je původem z Nové Anglie. Až mnohem později byla převezena na druhý největší japonský ostrov.
- Na světě existuje asi 850 druhů dýní.
- Všechny tyto druhy (včetně těch okrasných) jsou ale jedlé.
- Dýně se skládá asi z 90 % z vody.
- Hokkaidó má nízkou nutriční hodnotu a je vhodná k redukčním dietám.
Zkoušeli jste polévku z dýně Hokkaidó? Jak vám chutnala? Pochlubte se fotografiemi na našem facebooku.
ciwrd5
eof57o