S chladnějšími měsíci přichází často také neoblíbené nachlazení a chřipka. Určitě to znáte – únava, bolest hlavy, kašel, rýma, zvýšená teplota. Přinášíme vám několik rad jak předcházet chřipce a nachlazení či jak jejich průběh zmírnit, pokud už nemocní jste.
„Nejdůležitější je nepodceňovat a plně doléčit, jak chřipku, tak i banální nachlazení “
Nachlazení nebo chřipka
V prvé řadě je důležité si ujasnit, jestli trpíte chřipkou nebo „jen“ nachlazením. Nachlazení je mírnějším onemocněním dýchacích cest, než je chřipka. Zatímco nachlazení se můžete zbavit za pár dní, chřipka vás může trápit několik dní až týdnů. Nachlazení je obecně považováno za lehké onemocnění, které obvykle odezní během 14 dní a od většiny jeho příznaků vám pomůžou volně prodejné léky. Pokud se váš stav nezlepšuje, příznaky se neustále vrací nebo trpíte teplotou nad 39 °C, neváhejte vyhledat lékaře, nemusí se totiž jednat pouze o nachlazení.
Chřipka je akutní infekční onemocnění dýchacího systému. Jedná se o nejrozšířenější a také nejzákeřnější onemocnění. Vyskytuje se v chřipkových epidemiích až pandemiích. Nejčastěji se projevuje vysokými teplotami (i přes 39°C), bolestmi hlavy, kloubů a svalů a suchým dráždivým kašlem. Neléčená chřipka může způsobit dokonce vážné zdravotní problémy, jako je zápal plic, zánět srdečního svalu či mozkových blan a v nejtěžším případě skončit i úmrtím.
Prevence
Především v podzimních a zimních měsících je důležitý dostatečný příjem vitamínů, minerálů a stopových prvků, celkově pestrá strava a správný pitný režim. Problematické jsou místa s vysokou koncentrací lidí, jako jsou školy, dopravní prostředky, kanceláře apod., kde hrozí větší riziko přenosu viru chřipky. Proto je zvlášť důležité na takových místech dostatečně větrat a pravidelně si mýt ruce. Nezapomínejte také na kvalitní a dostatečný spánek. Za nejvhodnější prevenci chřipky je považováno očkování, ačkoliv ani to není stoprocentní.
Léčba chřipky
Hlavní léčbou chřipky je především klid na lůžku, zvýšený příjem tekutin a léčba příznaků chřipky tedy: bolesti, horečky a kašle. Léčba nekomplikovaného onemocnění chřipkou antibiotiky bývá zbytečné a dokonce může být dokonce i škodlivé.
- Bylinkové čaje (lípa, jitrocel, mateřídouška či jitrocel)
- Kuřecí polévka
- Dostatek bílkovin
- Dostatek vitamínů, především vitamínu C
- Čaj s rumem či slivovicí (přiměřeně 🙂 )
- Inhalování esenciálních olejů
Pokud nezaberou výše zmíněné rady, mohou vám také pomoci koncentrované multivitaminy či horké nápoje pro úlevu od příznaků chřipky a nachlazení, vyzkoušet můžete například Vicks Symptomed Forte, který si můžete koupit v lékárně nebo nosní spreje a další volně prodejné přípravky, které vám pomůžou a uleví.
Chřipka a nachlazení jsou neoddělitelnou součástí zimního období a je nutné se na ně dobře připravit, abyste se jim dokázali vyhnout. Bohužel, někdy ani sebelepší prevence nepomůže a nachlazení nebo chřipka nás přece jen skolí. V takovém případě je důležité především hodně odpočívat, pít a dodržovat doporučení lékaře. Ono to nakonec přejde.
Máte nějaké své osvědčené rady na chřipku a nachlazení? Podělte se o ně na našem facebooku.
Dle mě je nejdůležitější si prostě lehnout a vyležet to, vlastně jakoukoli nemoc u nás v rodině řešíme a všem to funguje 🙂 Jak říkávala naše babička, klid a odpočinek na lůžku je nejdůležitější. Prostě zachumlat se do postele s kvalitním anatomickým polštářem, udělat si horký čaj a když je člověku lépe tak si u toho pustit filmík.
yaia44
f3wj8v