Pravděpodobně také patříte mezi ty, jež v tomto chmurném období pociťují každoročně negativní vlivy počasí. Nejedná se přitom jen o zimu, nepříznivé počasí, či zvýšený výskyt chřipky a nachlazení. Od podzimu do jara, a především pak v zimním období, se potýkáme se sychravým počasím a nedostatkem světla, což má nepříznivý vliv na naše zdraví a duševní pohodu.
„Dbejte na dostatečný přísun vitamínu D a vyhnEte se zimní únavě “
Klíčem je sluneční svit
Sluneční svit a světlo obecně patří bezesporu k důležitým potřebám každé rostliny a živočicha. V zimním období jsou ale dny přirozeně kratší. Všichni, více či méně, trpíme jeho nedostatkem, což ovlivňuje tvorbu hormonu D, který je důležitý pro správné fungování imunitního systému. A nejedná se přitom jenom o nedostatek slunečního záření, ale mění se také dokonce jeho samotné složení. V této roční době se slunce pohybuje níže u obzoru a sluneční záření tak prochází silnější vrstvou atmosféry. Během tohoto procesu však dochází k nadměrnému pohlcení zelené a modré složky světla, které jsou rozhodující při tvorbě hormonu melatoninu.
Vliv nedostatku světla na naše zdraví
Nedostatek světla způsobuje sníženou tvorbu vitamínu D v našem těle, což může vést k celé řadě negativních projevů. Může se jednat o zvýšenou únavu, ospalost, zhoršení nálady a schopností se soustředit, přejídání či větší míře stresu. Dalším faktorem, který ovlivňuje náš organismus, je nadprodukce hormonu melatoninu. Ten je závislý především na střídání světla a tmy a na organizmus má tlumící vliv. Je spojen s nutkáním ke spánku. Pokud se však člověk potýká s nedostatkem světla, organizmus si není vědom toho, že by měl produkci hormonu ukončit. Proto se nám často nechce ráno vylézt z postele a neustále bychom jenom spali. Nadprodukce hormonu melatoninu může vést k nechutenství, snížení pracovní výkonnosti, zvýšené únavě a zhoršení psychického stavu. V krajních případech může vést až k rozvoji SAD (seasonal affective disorder) tzv. sezonní afektivní poruchy.
Jak proti tomu bojovat
Především v zimním období je důležité myslet na své zdraví a dbát na dostatečný příjem vitamínu D z jeho alternativních zdrojů. Je tak vhodné doplnit svou stravu o správné doplňky stravy, jako je například VITAMÍN D3. Podstatné je také obohatit svůj jídelníček o další přirozené zdroje vitamínu D, což jsou například sýry, mořské ryby, vaječné žloutky a mléko. Důležité je také se pohybovat co možná nejvíce na přirozeném světle. Zajděte se například odpoledne projít s pejskem nebo dětmi do přírody. To vše vám pomůže bojovat se zimní únavou.
- Olej z tresčích jater
- Sádlo
- Slanina
- Losos
- Sardinky
- Krevety
- Vaječné žloutky