DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kilo

3
2315

Na cestě za vysněnou postavou jste vyzkoušeli kde co. Vynechávali jste některé potraviny, potili jste litry krve a potu v posilovnách, mučili se nespočtem nesmyslných diet, vyzkoušeli hubnoucí koktejly, „zázračné“ prášky na hubnutí anebo jste pravidelně navštěvovali dietoložku či nutriční specialistku. Vaše snahy však přišly vniveč. Se svou postavou stále nejste spokojení.

„Konečně dietní opatření, u kterého je sport výslovně zakázaný“

S přicházejícími vánočními svátky a oslavami nového roku se proto poohlížíte po nějaké další dietě, která by vás k vysněné postavě alespoň trochu přiblížila. Zapomeňte na jednostranné dietní opatření, které na vašem těle nadělá více škody nežli užitku. Pokud nejste sportovní maniaci, máme pro vás jeden zajímavý tip.DASH-dieta-4 - DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kiloTím je DASH dieta – opatření, u něhož je zakázána nadměrná aktivita. Vhodné je tedy zejména pro ty osoby, které nenašly zalíbení ve fitness centrech, činkách anebo dalších pohybových aktivitách. Přesto se však nechtějí smířit s kily navíc a nevzhlednou postavou plnou faldíků.

Benefity DASH diety

DASH dieta (slovo DASH je složeninou anglických slůvek Dietay Approaches to Stop Hypartension) a vymyslela ho americká nutriční specialistka Marla Heller. Možná vás zarazí, že původně nešlo o dietu v pravém slova smyslu, ale o podpůrné opatření k léčbě pacientů s vysokým krevním tlakem a zvýšenou hladinou cholesterolu. DASH dieta slibuje úbytek na váze, který se během pouhého jednoho měsíce projeví o číslo menší konfekční velikostí i snížením krevního tlaku. To díky vyrovnané hladině cukru v krvi, která je dalším z benefitům této přelomové diety, jíž si oblíbily nejen tuzemské, ale i zahraniční celebrity.

DASH-dieta-2 - DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kilo

Základní zásady DASH diety aneb Co se smí a co ne?

Proč je DASH dieta tak oblíbená? Jednoduše proto, že funguje. Navíc není podmíněna hodinami ve fitku, které bere mnoho z nás jako nutné zlo. Zajímavá je na ní také skutečnost, že namísto složitého vážení potravin, počítání kalorií a konzumaci výlučně nízkotučných produktů se člověk zaměří pouze na konzumaci těch potravin, které ho snadno zasytí bez toho, aby mu dodávaly zbytečnou energii, která se v těle přemění na nevzhledné tukové polštáře. Protože můžete být během dodržování DASH diety zpočátku unavení, vyvarujte se nadměrné fyzické zátěži, která by vaše tělo nutila k opětovnému příjmu další energie.

Dvě fáze DASH diety

  • První fáze: Trvá zhruba dva týdny a jejím cílem je ztráta centimetrů v oblasti bříška. Tato fáze je založena na snížení sacharidů. Člověk tak přestává konzumovat jednoduché i složené cukry, ale i ovoce či obiloviny. Naopak do svého jídelníčku zařazuje větší množství bílkovin, které dodá tělu potřebnou energii, ale zároveň ho zbytečně nezatíží nevyužitými kaloriemi. Už během dvou týdnů byste se měli cítit nabití novou energií i elánem z nečekaně ztracených centimetrů v oblasti břicha.
  • Druhá fáze: V druhé fázi si už sacharidy dopřát můžete. Důležité ale je sáhnout po těch správných. Své místo ve vašem novém jídelníčku by měly mít produkty z celozrnné mouky, ale i čerstvá zelenina a sezónní ovoce.

DASH-dieta-1 - DASH dieta: Pro ty, kteří nesnáší cvičení a potřebují zhubnout nějaké to kilo

Vzorový jídelníček DASH diety na 1 den

  • Snídaně: hrnek uvařených ovesných vloček, střední banán, sklenice nízkotučného mléka, půl sklenice pomerančového džusu
  • Dopolední svačina: jogurt a čerstvé lesní plody
  • Oběd: kuřecí nudlová polévka (zkuste ji nesolit anebo solit pouze minimální) s bylinkami, zeleninový salát se sýrem a kuřecími prsy, mandarinka
  • Odpolední svačina: hrst neslaných preclíků
  • Večeře: kuskus s pečenou rybou a chřestem

Slovo závěrem

Během DASH diety se vyvarujte soli, která v našem těle zbytečně zadržuje vodu. Zkuste nahradit sůl čerstvými bylinkami. Pokud se bez ní přeci jen neobejdete, vyvarujte se solení těstovin nebo brambor již při vaření a raději si čerstvou sůl namelte v omezeném množství na jídlo až přímo na talíř.

Máte s DASH dietou zkušenosti? Napište nám do diskuze pod článek anebo na náš facebook.

4.2/5 - (5 votes)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.