Jakmile se skrze oblohu začnou prodírat první jarní sluneční paprsky a příroda se začíná probouzet, mnohdy se tak nelogicky přihlásí únava a ospalost. Máme pocit, že by nás sice mělo slunce nabíjet, ale často se cítíme slabí. Jarní únava může potkat opravdu každého, ale dá se s ní velmi účinně bojovat a také jí předejít. Výborně funguje správná detoxikace organismu.
„Jarní únava může potkat opravdu každého, ale dá se s ní velmi účinně bojovat a také jí předejít“
Vyčerpané tělo po dlouhé zimě
Naše tělo je po dlouhé zimě unavené a vyčerpané. Je třeba mu dopřát spoustu důležitých vitaminů a minerálů. Organismus nastřádal mnoho odpadních látek, které je zapotřebí dostat z těla ven. Jarní detoxikace velmi dobře poslouží právě k odplavení všech škodlivin z našich útrob a výborně nastartuje náš metabolismus. Dodáním velmi přínosných živin nás znovu vrátí do kondice.
Zásady detoxikace
- dostatečný pitný režim
- dodržování zásad zdravého stravování
- pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu
- dostatek odpočinku a spánku
Jarní detoxikace organismu může být krátkodobá (asi týdenní) procedura, která ale neslouží jako jakákoliv náhrada diety. Očistná kúra při dlouhodobém dodržování rozhodně váš kompletní Pokud chcete organismus dostatečně detoxikovat a dostat se až k pročistění jater, které přichází na řadu až nakonec, je třeba vydržet alespoň 3 týdny. Účinná detoxikace může být dobrým začátkem pro odstartování zdravého stravování.
Jarní detoxikace těla
Tuto detoxikaci je třeba začít opravdu z gruntu. Hned od začátku je nutné zapomenout na nejrůznější cukrovinky a čokolády, smažená a tučná jídla, uzeniny, instantní pokrmy, rychlé občerstvení. Je třeba velmi omezit kávu a vyloučit kouření a alkohol. Pokud sladíte a hodně solíte, během detoxikace si to odpusťte. Zaměřte se na zeleninu, ovoce a vodu.
- pramenitá voda
Základem všeho je dostatek čisté vody bez bublin (nejlépe filtrovaná voda například přes filtr na kohoutku). Začít je třeba pravidelným pitným režimem, který by měl představovat vypití 2,5 až 3 l vody denně. Vše se odvíjí od toho, jakou činnost přes den vykonáváte. Je to právě voda, která z vašeho těla odvede nejvíce škodlivých látek.
- ovoce a zelenina
V tomto období jsou zcela ideální nejrůznější zeleninové a ovocné šťávy, které našemu tělu dodají vitaminy, minerály, antioxidanty a vlákninu. Výrazně ulehčí našemu trávicímu systému a odstraní škodliviny z těla. Do takzvaného smoothie přidejte vždy pár kapek olivového oleje kvůli lepšímu vstřebávání vitaminů. My doporučujeme toto smoothie na snídani, pro lepší vstávání. U ovoce myslete na to, že obsahuje hodně cukru. Vhodné je zařadit do jídelníčku také různé ovocné a zeleninové saláty.
Vitaminy A, E, D a K jsou rozpustné pouze v tucích, proto na přidání za studena lisovaného oleje nezapomínejte. Takto zaručíte, že se do vašeho těla tyto látky opravdu dostanou. Výborný je čerstvý špenát, salát, ředkvičky, paprika, brokolice, celer, mrkev, petržel, artyčok, červená řepa, zázvor, jablka, jahody, mango, avokádo, meloun, borůvky, brusinky a jiné bobulovité ovoce. Spoustu této zeleniny a ovoce si můžete pěstovat sami a nejenom, že skvělé začnete detoxikovat tělo, ale ještě bodáte svému tělu produkty BIO kvality. Například návod jak pěstovat ředkvičky vám pomůže správně vypěstovat tuto kořenovou zeleninu.
- další nutričně hodnotné potraviny
Jídelníček můžete doplnit celozrnným pečivem a pokrmy bohatými na vlákninu. Vhodná jsou chia, konopná a lněná semínka, otruby, quinoa, pohanka, jáhly, amarant a další potraviny. Vyzkoušet můžete hnědou celozrnnou rýži místo klasické bílé. Zařaďte i luštěniny, jako cizrnu, sóju, červenou čočku či mungo fazolky, které jsou pro tělo po naklíčení doslova vitaminovou a minerální bombou. Do jídla přidejte i česnek pro jeho antibakteriální a antivirové účinky.
Určitě zahrňte zakysané mléčné výrobky, polotučný tvaroh a jogurty. Na všechny dia a light výrobky rovnou zapomeňte. U jogurtů dejte vždy přednost těm s živou kulturou, můžete si Velký efekt mají i zelené potraviny – pšenice, ječmen, mořské řasy jako chlorela a spirulina. Výborně na sebe vážou škodliviny včetně těžkých kovů a odvádí je ven z těla.
Vyzkoušet můžete i cenné medicinální houby, třeba reishi (neboli leskokorka lesklá) se hlavně v Asii používá nejen k očistě těla již tisíce let.
- bylinky
Čerstvé i sušené bylinky jsou velkým pomocníkem a balzámem pro chuťové buňky i trávicí systém. Už od pradávna všechny báby kořenářky věděly, jaká bylinka vám pomůže, když se objeví nějaká bolest nebo zažívací obtíže. Při jarní detoxikaci se pak hodí kopřiva, máta, šalvěj, bazalka, tymián, meduňka a na zmíněná játra ostropestřec mariánský. Poohlédnout se můžete i po kvalitní čajové směsi, což samozřejmě není směs za pár korun, kterou koupíte v supermarketu.
Dostatek pohybu nejlépe na čerstvém vzduchu
Kromě úpravy jídelníčku, při němž vynecháte červené maso či bílé pečivo a další výše uvedené pochutiny, je nutné dopřát tělu dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, odpočinku i spánku. Naopak je dobré vyhnout se stresu. Po pár dnech budete jako vyměnění a jaro si budete užívat plnými doušky.
Díky moc za inspiraci, blíží se léto a chci už dlouho vyzkoušet nějakou detoxikaci. Můžu se zeptat jaké vitamíny bych si měla pořídit k detoxikaci?
Děkujeme Renčo za komentář a přejeme hodně štěstí s detoxikací.
Co se týká vitamínu, tak určitě nic nepokazíte když si koupíte klasický základ a to je: Multivitamín, Omega-3, Chrom, Vitamín C.
8h7c0f
x16b5p