Víte, proč se vám nedaří zhubnout? Může za to tepová frekvence!

3
2542

Poctivě cvičíte, zakládáte si na zdravé stravě a kila se vás stále drží jako klíšťata? Nebo dokonce přibíráte? Pak je na místě, prověřit v jaké tepové frekvenci cvičíte. Není totiž pravidlem, že čím víc propocených trik, tím víc kilogramů tuku shodíte. Pokud jste netrénovaní jedinci a v posilovně dřete jako koně, jedete na tzv. kyslíkový dluh a kila vám zůstávají. Pronikněte společně s námi do tajů správné tepové frekvence a cvičte výkonněji!

Dvacet let se válíte na gauči a váš jediný pohyb spočívá v cestě k lednici a do obchodu?“

Netrénovaní jedinci musí začínat opatrně

Dvacet let se válíte na gauči a váš jediný pohyb spočívá v cestě k lednici a do obchodu? Pak se pravděpodobně nemůžete chlubit postavou jako z módního časopisu. Jednoho dne si tak řeknete dost, sbalíte věci na kolo a vydáte se pokořit kopce ve vašem okolí. Ačkoli z vás pot poteče proudem (a to vezměte jed na to, že poteče), vaše tělo nebude spalovat přebytečné tuky, ale sáhne do zásoby cukrů. Takovým cyklo-výšlapem si tedy vylepšíte fyzičku, ale kila zůstanou na svých místech. Co tedy děláte špatně?

Tuky spalujete pouze v aerobním pásmu

Abyste zjistili, kdy vaše tělo pálí tuky a nikoli cukry, je potřeba určit si svoji maximální tepovou frekvenci a z ní následně vypočíst aerobní pásmo. Ve své podstatě se jedná o stav, kdy je tělo dostatečně zásobeno kyslíkem a vy tak účinně spalujete tuky. Správnou „tepovku“ vám změří tepoměr, ale poznat ji můžete i podle toho, že během aktivity tzv. nelapáte po dechu a nezadýcháváte se.

tepovka-mereni - Víte, proč se vám nedaří zhubnout? Může za to tepová frekvence!

Počítáme správnou tepovou frekvenci

Muži: 214 – (0,8x věk)

Ženy: 209 – (0,9x věk)

Ideální je, pokud se během cvičení držíte v aerobním pásmu, které činí 65 až 75 % maximální tepové frekvence.

Jak začít? Chůzí!

Pokud patříte do skupiny netrénovaných sportovců, ideální je, pokud hubnutí nastartujete rychlejší chůzí. Ujít byste měli alespoň 6 kilometrů za hodinu a vybavit se můžete například i hůlkami, které zapojí vrchní část těla. Skvělých výsledků dosáhnete také při jízdě na kolečkových bruslích nebo na kole. Abyste ale zůstali u spalování tuků (nikoli cukrů), nepřepínejte se a jakmile začnete lapat po dechu a nejste schopni ze sebe vypravit ani slovo, zpomalte a znovu začněte až ve chvíli, kdy přestanete lapat po dechu.

Signál úspěchu? Vlčí hlad!

Existuje ještě jeden signál, díky němuž poznáte, že spalujete tuky a nikoli cukry. Už před samotným závěrem cvičení by vás měl sužovat vlčí hlad. Na něj si ovšem dávejte extrémní pozor! Rozhodně to není signál k tomu, abyste po příchodu domů vyluxovali ledničku od spodu až nahoru. Vyčkejte zhruba 60 až 90 minut a poté si připravte tzv. „zdravý talíř“, který bude z poloviny tvořen zeleninou, z jedné čtvrtiny přílohou a z další bílkovinami.

tepovka-cviceni - Víte, proč se vám nedaří zhubnout? Může za to tepová frekvence!

Desatero efektivního hubnutí

  • Vytyčte si reálný cíl
  • Odpovězte si na otázku, proč chcete vlastně zhubnout
  • Seznamte se svým plánem rodinu a přátele
  • Začněte hubnout u příležitosti pro vás významného data
  • Najděte si stejně nadšeného parťáka nebo parťačku
  • Spočítejte si maximální tepovou frekvenci
  • Věnujte se aktivitám, které vás baví
  • Dodržujte zásady zdravé stravy
  • Případné komplikace či zdravotní problémy okamžitě konzultujte s odborníkem
  • Odpovídajícím způsobem se odměňujte za každý úspěch

Jak často se hýbat, pokud chcete zhubnout?

Ideální je, pokud se budete denně hýbat alespoň 30 minut. Zapomeňte proto na výmluvy typu: „Nestíhám“. Půl hodinky denně si přece musí najít každý. Je úplně jedno, jestli se půjdete proběhnout do parku, vyvenčíte svého psího miláčka rychlejším krokem, nebo nazujete brusle či běžky. Pokud vás žádná z uvedených aktivit nebaví, vyzkoušejte kruhový trénink, který donutí k aktivitě i ty největší lenivce.

4.5/5 - (4 votes)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here