Jarní detox ledvin: Zbavte důležitou čističku nastřádaného balastu

0
663

Jaro je obvykle spojováno s obdobím detoxů a očist organismu. Pokud vy sami cítíte, že vaše tělo zaslouží trochu té péče, jsou následující řádky určeny právě vám. Poradíme, jak na jarní detox ledvin, jakožto jednoho z našich nejdůležitějších orgánů v těle. Málokdo si uvědomuje, jak důležité pro náš život ledviny jsou. Většinou o nich navíc nevíme, dokud nezačnou zlobit.

„Ledviny jsou přirozenou čističkou, která dostává během života pořádně zabrat“

Ledviny jsou párovým, červenohnědým orgánem v zadní části břišní dutiny po obou stranách páteře. Málokdo si uvědomuje, že v našem těle hrají nezastupitelnou a veledůležitou roli. Ledviny totiž filtrují a čistí krev, a vylučují z ní odpady a přebytečnou vodu jako moč. Podle aktuálních statistik ale prý každému desátému člověku nefungují ledviny správně. Špatná péče o ně může vést k celé řadě onemocnění i selhání, které nás přímo ohrožuje na životě.

Jaké nemoci na naše ledviny číhají?

Zřejmě nejrozšířenější jsou močové kameny. Ty vznikají ukládáním soli kdekoli v močových cestách. Kameny jsou nebezpečné tím, že mohou náhle nebo postupně uzavřít močové cesty a zabránit odtoku moči, čímž mohou způsobit ledvinovou koliku. Jistým nebezpečím jsou také nejrůznější infekce, které se nejčastěji projevují pálením a řezáním při močení.

Zřejmě tím nejnebezpečnějším je samotné selhání ledvin. K selhání ledvin dojde, když jsou natolik poškozené, že nedokáží moč detoxikovat, a ta se dostává do krve. Člověk je tedy otrávený vlastními zplodinami. Mezi chronické potíže pak může patřit ledvinová nedostatečnost anebo vrozené problémy, které mohou v krajním případě končit transplantací.

Zajímavosti o ledvinách:

  • Za pouhou minutu, a to i v klidovém stavu, ledvinami proteče přibližně 1,2 litru krve.
  • Ledviny hrají důležitou roli při regulaci krevního tlaku.
  • Ledviny ovlivňují množství vitaminu D, přičemž zodpovídají za tvorbu moči.
  • Mezi hlavní příčiny urologických obtíží patří nejčastěji stárnutí, bakteriální a virové infekce či následky poranění.
  • U dětí jsou infekce močových cest nejčastější do dvou let věku.
  • Existuje tzv. bloudivá ledvina. To je ta, která mění svoji polohu a klesá stále níže, takže se časem může objevit až v podbřišku.

celer - Jarní detox ledvin: Zbavte důležitou čističku nastřádaného balastu

Při detoxu vsaďte na pomoc přírody

Nezastupitelnou roli při detoxu ledvin má celer, kterému jsou už odpradávna přisuzovány jisté léčebné účinky. Když si každý den „naordinujete“ jednu větší sklenici jeho blahodárné šťávy, podle odborníků můžete předejít ledvinovým kamenům. Kromě celeru ale vsaďte také na další druhy aromatické kořenové zeleniny, které dokážou regulovat hladinu cholesterolu v těle, bojují se záněty a působí přirozeně protizánětlivě.

Při detoxu ledvin si můžete pomoci také čerstvě nakrájenými jablky. Ta obsahují pektin. Pektin, jakožto druh rozpustné vlákniny, podporuje vylučování škodlivých látek, čímž zmíněnému orgánu pořádně uleví. S pročištěním ledvin pomůžou také brusinky. Ty jsou hojně doporučovány zejména při nejrůznějších zánětech močového ústrojí.

Z dalších druhů ovoce a zeleniny nemůžeme zapomenout ani na kapustu, špenát, rukolu, hlávkové zelí a zázvor. Ledvinám ovšem uděláme radost také konzumací česneku, bazalky, chia semínek, červené řepy, pomerančů či kokosového oleje. Detox, během kterého je dobré vyvarovat se pit í alkoholu, černého čaje a kávy, bychom měli zopakovat alespoň 2x ročně.

5/5 - (1 vote)
Pavla Hájková
Postupem času skrze metody pokus omyl jsem přišla na to, že diety samy o sobě nefungují a nic neřeší. Jejich efekt je krátkodobý a velmi nejistý. Změna životního stylu, zahrnující dostatek pohybu a pestrost stravy, vás musí prostě bavit. A hlavně: Je to všechno ve vaší hlavě.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here