Kalorie – vše, co jste o nich chtěli vědět

4
1313

O kaloriích se říká, že to jsou ty malé potvory, které nám v noci přešívají oblečení v šatníku na menší velikosti. Ve skutečnosti jde o „strašáka“ s nímž zcela zbytečně bojuje mnoho žen i mužů, kteří se snaží za každou cenu zhubnout. Neustále totiž řeší, jaký je jejich doporučený příjem, které jídlo jich obsahuje hodně, a které naopak málo a mohou si ho dopřát.

Opravdu je počítání kalorií nutné? Uvedeme věci na pravou míru!“

Co je to kalorie?

Kalorie (ve výživě pracujeme spíše s výrazem kilokalorie – kcal) je jednotka, kterou naše tělo buďto přijímá nebo spaluje. Tato jednotka vyjadřuje energetickou hodnotu potravin a slouží ke stanovení energetického přínosu potravin a energetického výdaje našeho těla. Pokud není kalorie v našem těle zcela spotřebovaná, ukládá se do něj v podobě tukových zásob a zvyšuje tělesnou hmotnost. Dnes obvykle bývá tato jednotka nahrazována kilojoulem (kJ), kde platí, že 1 kcal je přibližně 4,2 kJ.

kalorie-snidane - Kalorie – vše, co jste o nich chtěli vědět

Kolik kalorií bychom měli denně přijmout?

Na tuto otázku neexistuje žádná přesná odpověď. Samotný výpočet denního příjmu kalorií se odvíjí nejen od vaší tělesné stavby, věku člověka, jeho hmotnosti, ale třeba také od jeho životního stylu a denní náplně. Jiná hodnota denního příjmu kalorií platí pro aktivního sportovce, který si nedokáže představit den bez návštěvy posilovny, jiná pro sekretářku, která vykonává pět dnů v týdnu sedavé povolání. Abychom vám to trochu ulehčili, doplníme informaci o studii jednoho britského týmu, který loni v říjnu revidoval systém doporučeného denního množství kalorií na 2 605 kalorií pro muže a 2 079 kalorií pro ženy.

Chcete si spočítat přesné množství kalorií, které byste měli denně přijmout?

Vyzkoušejte naši BEZPLATNOU kalkulačku!

Jak zjistit, kolik kalorií obsahují potraviny?

Pokud jsme vás přeci jen neodradili a vy se chystáte kalorie počítat, bude potřeba zjistit, kolik kalorií obsahují potraviny, které pravidelně konzumujete a kolik kalorií spálíte aktivitami, jimž se během dne věnujete. Na internetu naleznete tabulky, kde jsou kalorie u jednotlivých potravin uvedeny. Existují dokonce také stránky, kam stačí zadat zkonzumované jídlo během dne a průběžně sledovat, zda je váš denní příjem kalorií naplněn či nikoli. Nutno podotknout, že počítání kalorií je velmi zdlouhavé, nepřesné a člověka po chvíli přestane bavit.

kalorie-zelenina - Kalorie – vše, co jste o nich chtěli vědět

 

Aktivity, u kterých spálíte kalorie nejrychleji

Pokud nechcete kalorie pouze otrocky počítat, ale také je efektně spalovat, zaměřte se na jakoukoli aerobní aktivitu v kombinaci s anaerobním tréninkem. Nejrychleji budete kalorie spalovat během jízdy na kole, plavání, běhu, bruslení apod. Mějte ovšem na paměti, že samotný tuk spalujete pouze při fyzické námaze – tedy cvičení. I když tedy budete kalorie otrocky počítat, bez pohybu se k vysněné postavě stejně nepropracujete. Najděte si proto spolehlivého parťáka, kupte permanentku do posilovny, vezměte rozum do hrsti a zdolávejte jednu výzvu za druhou!

5/5 - (2 votes)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.