Kruhový trénink pro ženy: Vše, co jste o něm chtěli vědět

2
922

Nemám na cvičení čas a nebaví mě to,“ taky tuhle výmluvu používáte? A co kdybych vám řekla, že existuje efektivní trénink výlučně pro ženy, který vám neukrojí mnoho času z denního harmonogramu, na druhou stranu však přinese kýžené výsledky? Už podle nadpisu tohoto článku jistě tušíte, že řeč bude o kruhovém tréninku pro ženy. Proč zvolit právě jej a co vám může přinést? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek hledejte na následujících řádcích.

Nemám na cvičení čas a nebaví mě to“

Jak vlastně kruhový trénink funguje?

Ve své podstatě jde o komplexní cvičení program zacílený primárně na ženy, které potřebují zpevnit postavu nebo shodit pár přebytečných kil. Jednotlivé prvky zahrnují cvičení kardiovaskulárního i silového charakteru. Během cvičení tak nejen zpevňujete postavu, ale také posilujete svaly a hlavně zrychlujete metabolismus, který je s následným hubnutím a formováním postavy úzce spjat.

Proč se liší kruhový trénink pro muže a ženy?

O tom, že jsou muži z Marsu a ženy z Venuše nebudeme dlouze polemizovat. Jistě se ale shodneme na tom, že kromě jejich myšlení a vnímání je rozdílná i jejich stavba těla a způsob ukládání svalů a tuků. Mužům se jako první začíná ukládat tuk v oblasti hrudníku a břicha, ženám v bříšku, bocích a zadečku. Na rozdíl od mužů se ale tohoto tuku zbavujeme mnohem obtížněji.

kruhovy-trenink-1 - Kruhový trénink pro ženy: Vše, co jste o něm chtěli vědět

Citelný rozdíl na nás čeká také při porovnávání velikosti mužského a ženského srdce a plic. Objem a výkon mužského srdce je oproti ženskému v průměru o 25 – 35 % větší a podobně je to s plícemi. Co z toho vyplývá? Skutečnost, že muži mohou zpracovat více kyslíku, za kratší dobu, než my ženy, což má podstatný vliv nejen na jejich výkonnost, ale i růst svalů.

30 minut vás přiblíží k vysněné postavě

Ptáte se, jak vlastně takový kruhový trénink pro ženy ve skutečnosti funguje? Prvním krokem je zjistit si, která posilovna ve vašem okolí lekce kruhového tréninku nabízí. Obvykle na tyto lekce můžete přijít bez předchozího objednání. Jednoduše se postavíte ke stroji či na stanoviště, které je aktuálně volné. Po dobu několika minut cvičíte na daném stanovišti, a jakmile čas vyprší, posunujete se ke stanovišti dalšímu po směru hodinových ručiček. Jistě vás potěší, že jedna lekce netrvá déle, než 30 minut.

4 fáze kruhového tréninku pro ženy:

  1. Úvod: Zahřátí
  2. Kardiovaskulární trénink
  3. Silová cvičení
  4. Závěr: Zpomalení a závěrečné protažení

kruhovy-trenink-2 - Kruhový trénink pro ženy: Vše, co jste o něm chtěli vědět

Jednotlivé fáze kruhového tréninku:

  • Úvod-zahřátí: Aby se vaše tělo dostalo do pracovní teploty, je potřeba ho zprvopočátku zahřát. Stačí si zaběhat několik minut na místě nebo udělat několik dřepů. Zkrátka a dobře je potřeba zvýšit vaši tepovou frekvenci, aby mohlo tělo začít efektivně spalovat tuky a budovat svalovou hmotu.
  • Kardiovaskulární trénink: Během této fáze se přesunete třeba na rotoped, běhací pás či orbitrack, kde budete rozvíjet srdečně cévní a dýchací systém. Tento druh tréninku má pozitivní vliv na srdce, které posiluje skrz zvyšování srdečního objemu rozšiřováním srdečních komor.
  • Silová cvičení: Řada nesmyslných diet vás zbaví nikoli tuku, ale důležitých svalů. Ptáte se, proč jsou svaly tolik důležité? Čím víc jich totiž máte, tím efektivněji spalujete tuky. A právě na vybudování svalové hmoty jsou zacíleny svalové cviky.
  • Závěr – Zpomalení a závěrečné protažení: Závěrečný strečink slouží k zachování ohebných kloubů a zvyšuje rozsah pohybu.
Jak začít… a neskončit

Abyste s kruhovým tréninkem neskončili po první lekci, přizvěte si na pomoc parťáka. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. Stanovte si malé cíle, jejichž dodržování průběžně kontrolujte. Mějte na paměti, že zázraky se nedějí ani ve světě hubnutí a fitness. Proto svou snahu nevzdávejte po prvním neúspěchu. Zapomeňte na každodenní převažování a namísto toho se za každou hodinu v posilovně odpovídajícím způsobem odměňte.

POZOR Sladké dortíky nebo portské ale raději vynechte.

5/5 - (1 vote)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here