Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy

1
6174

Nafouklé břicho, křeče a hrozba společenského faux pas. Známe to všichni a všichni se s tím musíme čas od času vyrovnat. O čem je řeč? O meteorismu – nadýmání, chcete-li plynatosti. Nepříjemné pocity střídá ledový pot a hrozba trapasu. Mnozí z nás tuhle nepříjemnost berou jako součást každodenního života.

„Denně si každý z nás upšoukne asi 20x“

Aby ne – bakterie ve střevech vyprodukují asi 0,4 – 1,5 litrů plynů denně. A ty musí pochopitelně někudy ven. Statistici se v této problematice výjimečně shodují – člověk si údajně denně upšoukne celkem dvacetkrát. Což rozhodně není málo. Jak téhle nepříjemnosti předcházet nebo ji alespoň minimalizovat? Máme pro vás účinné babské rady.

kmín - Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy

Rada č. 1: Vsaďte na koření

Trápí-li vás nadýmání, zařazujte do receptů a podávávaných jídel koření, které minimalizuje tvorbu plynů ve střevech. Patří mezi ně třeba kmín, pepř, majoránka, koriandr, bazalka anebo tymián.

Rada č. 2: Minimalizujte příjem bílé mouky

Všichni si asi ještě pamatujeme, jak nám maminky zakazovaly jíst ještě teplé koláče. Prý by nás po jejich konzumaci začalo bolet břicho. Za plynatost a nepříjemné křeče však může nikoli teplota, ale přítomnost bílé mouky. Chcete-li minimalizovat riziko vzniku trapasu, zkuste bílou mouku nahradit moukou celozrnnou anebo moukou bez lepku.

čaj-1 - Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy

Rada č. 3: Dopřejte si netradiční čaj

S nadýmáním pomůže i čaj připravený z mletého kmínu a majoránky zahradní. Směs smíchejte a jednu čajovou lžičku zalijte studenou vodou. Nechte vylouhovat alespoň 15 minut a po doušcích vypijte. Chuťový zážitek není zrovna dvakrát příjemný, jistých kvalit ale čaj dosahuje.

Rada č. 4: Podpořte činnost střev

Aby se ve střevech plyny zbytečně nehromadily, podpořte jejich činnost dostatečným pohybem, ale také konzumací třešní, rajčat, melounů anebo jahod.

Rada č. 5: Nejezte ve spěchu

Už naše babičky nás u stolu napomínaly, že příliš hltáme. A věděly proč. Pokud jíme ve spěchu anebo mluvíme při jídle, dostáváme do svého těla další plyny, které musí logicky odněkud vyjít. Proto konzumujte pouze dobře rozžvýkanou stravu, kterou si vychutnáte v klidu a beze spěchu.

Rada č. 6: Vsaďte na obklady

Pokud vás sužují nepříjemné křeče, připravte si horkou vodní lázeň se šťávou z jednoho celého citronu. Do ní namočte utěrku či starší ručník a ještě horký ho přikládejte na bolavé břicho. Jakmile ručník vychladne, opět ho namočte do horké lázně a postup opakujte, dokud křeče neodezní.

Rada č. 7: Vyhněte se nápojům s bublinkami

Nedokážete si představit den bez svého oblíbeného perlivého nápoje? U sladkých variant si zaděláváte na obezitu, u těch neslazených pak na problém se zubní sklovinou a nadýmáním. Díky bublinkám v nápojích do svého těla opět dostáváte zbytečné plyny. Pro jejich minimalizaci vyměňte perlivé nápoje za zeleninové či ovocné šťávy, bylinné čaje anebo kohoutkovou vodu.

semínka - Nepříjemné nadýmání? Máme pro vás babské rady, které vás ho zbaví jednou pro vždy

Rada č. 8: Pochutnejte si na semínkách

Vyšší objem vlákniny v těle dokáže podpořit správnou činnost střev a pravidelné vyprazdňování. Pokud jste nepřišli na chuť přírodnímu psylliu, vsaďte alespoň na oříšky a semínka, která jsou plná vlákniny, nasycených mastných kyselin a dalších tělu prospěšných látek. S nadýmáním vám pomohou bojovat třeba dýňová nebo slunečnicová semínka, vlašské nebo nesolené kešu ořechy.

Rada č. 9: Dopřejte si masáž

Rozbolavělému břichu pomůže jemná masáž. Na pomoc si vezměte přírodní olej se silicemi z růže anebo citrusů, pokapejte jím bolavé břicho a jemnými krouživými pohyby masírujte po dobu 10 minut.

Znáte nějaké další babské rady, které pomáhají účinně bojovat s nadýmáním? Dejte nám vědět do diskuze pod tímto článkem anebo na náš facebook.

4.7/5 - (3 votes)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here