Podzimní únava je přirozenou reakcí organismu. Naučíme vás, jak s ní bojovat

2
439

A je to tady. Sychravé období plné propršených dnů, málo světla, brzká tma, období velkých úklidů, ale i náročných úkolů v práci. I tak lze velmi zjednodušeně charakterizovat jedno z nejméně oblíbených ročních období – podzim. Cítíte se bez energie, bez elánu a chuti do života? Pravděpodobně se o vás pokouší podzimní únava.

„Podzimní únava je přirozenou reakcí organismu na změnu počasí a denního režimu.“

Pokud jste ale unavení hned po probuzení, ve dne nemyslíte na nic jiného, než až konečně opět zapadnete do postele, je něco špatně a je potřeba s tím něco dělat. Jak téhle nepříjemné podzimní únavě předcházet a jak s ní v případě propuknutí účinně bojovat? To bude tématem dnešního článku.

Dostatek spánku. Toho pravidelného

Povede se vám během noci zabrat na čtyři, maximálně pět hodin? Pak se pravděpodobně ráno opravdu nebudete cítit odpočinutí a svěží. Dělá-li vám problém usínání, zhruba dvě hodiny před upadnutím do postele nekonzumujte nic tučného a nepijte alkohol. Dopřejte si horkou vanu s levandulovou pěnou nebo si uvařte čaj z máty a heřmánku. Skvělých výsledků dosáhnete také s bylinkou, jejíž jméno je kozlík lékařský.

jizda-na-kole - Podzimní únava je přirozenou reakcí organismu. Naučíme vás, jak s ní bojovat

Na čerstvý vzduch nesmíte zanevřít

Ačkoli těch krásných dnů už bude asi jen tolik, kolik byste na prstech jedné ruky napočítali, využijte každé možnosti a vyrazte ven. Udělejte si krásné podzimní fotky, načerpejte novou energii, projděte se po starých známých místech a pozorujte, jak během podzimu převlékly kabáty.

Vsaďte na vyvážený jídelníček

Dopřejte si sezónní potraviny. Během podzimu to jsou nejrůznější druhy dýní, červená řepa, zázvor, jablka nebo hrušky. Při přípravě jídel pracujte pouze s kvalitními živočišnými a rostlinnými oleji. Nezapomínejte ani na semínka a ořechy. Dodají vám potřebnou energii a jsou skvělou potravou pro mozek. Naopak se ale vyhýbejte tučným a mastným jídlům, uzeninám a fast foodům.

cteni-knizek - Podzimní únava je přirozenou reakcí organismu. Naučíme vás, jak s ní bojovat

Relaxujte

Není nic lepšího, než si zajít po práci do sauny, páry nebo na masáž. Odměňujte se za každý den, který jste v práci s grácií sobě vlastní přečkali. Zařaďte do svého denního harmonogramu alespoň nějaký druh pohybu a uvidíte, že endorfiny si k vám cestu zaručeně najdou.

Pitný režim je základ

Období pivních slavností a koštů burčáku již máme dávno za sebou. Omezte proto ve svém pitném režimu příjem alkoholických nebo slazených nápojů a vyměňte je za čistou nesycenou vodu nebo bylinkové čaje. Opět vám může pomoci máta, která organismus obecně zklidňuje, heřmánek, který se vyznačuje čistícími účinky nebo pampeliška. Ta přispívá k očistě jater a žaludku.

Vsaďte na detoxikaci

A nepleťte si detoxikaci s dietou. Pokud se chcete zbavit balastu, který se ve vašem těle během uplynulých měsíců nastřádal, chcete se cítit svěžeji a plní energie, vsaďte na účinnou detoxikaci. Z jídelníčku vyřaďte tučné, mastné, slané a sladké potraviny, bílé pečivo, maso i uzeniny. Naopak jej doplňte o maximum zeleniny, ovoce, kvalitních rostlinných tuků, oříšků a semínek a bylinky. Dopřejte si dostatek čisté vody, zapomeňte na kávu i alkohol. Detoxikační kúru držte několik týdnů, po nichž se výsledek zaručeně dostaví.

5/5 - (1 vote)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here