Středomořská dieta jako jedno z nejzdravějších dietních opatření

2
621

Do Vánoc sice ještě nějaký ten pátek zbývá, vy už se ale teď stresujete, o kolik kilogramů během svátků přiberete. Cukroví, sladkosti, řízky, smažený kapr a bramborový salát s majonézou jsou velkými lákadly, která ale naší postavě příliš nelichotí. Co dělat, abyste se po Vánocích (anebo před samotnými vánočními svátky) dostali do formy? Máme pro vás tip v podobě středomořské diety.

„Středomořská dieta není dietou v pravém slova smyslu. Jedná se o řízený způsob stravování s úžasnými výsledky“

A co že to vlastně ta středomořská dieta je? Jak už napovídá její samotný název, skládá se z potravin a pokrmů, které konzumují středomořské národy. Středomořským způsobem se stravují třeba obyvatelé Řecka, Itálie anebo Španělska a další jižanské země, které mají přímý přístup k moři.

stredomorska-dieta - Středomořská dieta jako jedno z nejzdravějších dietních opatření

Kolik a za kolik?

Pokud budete dodržovat její zásady, můžete během měsíce zhubnout celé čtyři kila. A to rozhodně není málo. Když k tomuto způsobu stravování přidáte ještě pohyb třikrát týdně, bude výsledek ještě lepší. Mezi základní principy středomořské diety patří opatření, které se týká vašeho talíře. Na talíři by se vám měl objevit následující poměr: polovina talíře zeleniny, čtvrtina talíře příloha a čtvrtina talíře ryba či maso. A když jsme zmínili maso, rozhodně sázejte na to dietní, jako je třeba kuřecí anebo krůtí.  Prorostlé hovězí a vepřové raději vynechejte.

Středomořská dieta si potrpí zejména na lehkou a zdravou stravu, díky níž si udržíte pevné zdraví a nízkou tělesnou hmotnost. Důležité pro vaše tělo je, abyste se nepřejídali, jedli méně a častěji. Na místě je také pravidelnost. Pokud si jídlo rozdělíte do pěti až sedmi menších dávek, rozhodně tím sobě a svému stravování pouze prospějete. Velkou výhodou středomořské diety je také to, že veškeré pokrmy zvládnete připravit během několika chvilek. Odpadá tak neustále vyvařování a stání několik dlouhých hodin u plotny.

Co jíst při dietě?

Základem středomořské diety je vláknina, tedy zelenina, ovoce, ořechy, ryby, olivový olej, lehká masa, luštěniny, celozrnné výrobky a dostatečný pitný režim neslazených nápojů, v omezeném množství je možné konzumovat červené víno (cca 1dcl za den). Při přípravě pokrmů ale dodržujte následující pravidla:

  • Místo oleje, másla, margarínu či sádla používejte extra panenský olivový olej.
  • Čerstvá zelenina je základ, jezte ji proto během dne místo přílohy v podobě salátů.
  • Z masa mají jednoznačně přednost ryby a maso drůbeží.
  • Vynechejte umělá dochucovadla a kořeňte pokrmy čerstvými bylinkami.
  • Aby se vám pokrm lépe připravoval, začněte jeho přípravu sklenkou červeného vína.

morske-plody-testoviny - Středomořská dieta jako jedno z nejzdravějších dietních opatření

Příklad dietního jídelníčku

Na snídani si dopřejte bílý zakysaný jogurt s čerstvým ovocem. Ke svačině si dejte celozrnný chléb s uzeným lososem a okurkou. Na oběd si připravte grilovaného pstruha se zeleninou. Během odpolední svačinky si můžete smlsnout na čerstvém ovoci a neslazených oříšcích (asi jedna hrst). A k večeři si dopřejte celozrnný kuskus se zeleninou.

Zkoušeli jste někdy držet středomořskou dietu? Jaké byly výsledky? Dejte nám vědět do diskuze pod článek.

4.5/5 - (2 votes)
Lucie Procházková
Vždycky jsem byla tou malou oplácanou holkou, kterou v hodinách tělocviku nikdo do svého týmu nechtěl. Na škole jsem začala experimentovat s řadou nesmyslných diet a až mnohem později jsem pochopila pravou podstavu hubnutí a zdravého stravování.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here