Supersilné pesto z medvědího česneku s oříšky a parmazánem

3
3529

S prvními slunečními paprsky vyráží řada z nás do přírody. Mnozí s jediným cílem – užít si první jarní sklizeň medvědího česneku. Odpovědět si na otázku, kdy vlastně medvědí česnek roste, není úplně jednoduché a jednoznačné. V jižních částech republiky se mohou jeho zelenkavé lístky objevit už začátkem března, na severu na něj ale nenarazíte dřív než v dubnu. Mnozí se však shodují na tom, že ideální čas sklizně je během května až června, kdy obsahuje nejvíce vitamínů a minerálních látek. Jaké další přednosti tato zázračná rostlinka má a jak si z ní vyrobit chutné pesto? To bude součástí následujících řádků.

„Medvědí česnek je ne nadarmo považován za přírodní antibiotikum a superpotravinu“

Zázračný medvědí česnek

Medvědí česnek je vůbec tou nejsilnější jarní bylinkou. Jako první musíme zmínit jeho vysoký obsah vitamínu C, kterého je ve 100 gramech bylinky 150 mg. Proč ale na prvním místě zmiňujeme právě tento vitamín? Na náš organismus působí jako blahodárný životabudič, významný antioxidant a stimulant. Tento vitamín se dále podílí na tvorbě bílých krvinek a kolagenu a podporuje pružnost kostí, zubů, cév i lepší vstřebatelnost železa.

medvědí-česnek-1 - Supersilné pesto z medvědího česneku s oříšky a parmazánem

Za zmínku jistě stojí také speciální látka allicin, který kromě medvědího česneku obsahuje také česnek klasický nebo cibule. Allicin je známý svými antibakteriálními účinky (uvolní se, jakmile narušíte lístky česneku). Jde o účinné a velmi silné antivirotikum a antibiotikum, které se skvěle hodí při únavě, respiračních obtížích, ale i nejrůznějších zánětech.

Skvělých účinků dosahuje také v boji s průjmovými onemocněními nebo trávícími těžkostmi. Kromě toho medvědí česnek bojuje proti vysokému krevnímu tlaku, ale i poruchách srdečního rytmu. Zároveň jde o účinný detoxikační prostředek, který zbaví vaše tělo nastřádaného balastu z potravy.

Lahodné pesto z medvědího česneku

 • Doba přípravy: 40 minut
 • Počet porcí: cca 10
 • Náročnost přípravy: Jednoduchá
 • Ingredience:
 • Velký svazek listů medvědího česneku
 • Hrst piniových nebo kešu oříšků
 • 3 až 4 lžíce extra panenského olivového oleje
 • 30 gramů parmazánu
 • Sůl na dochucení

Postup přípravy

Listy medvědího česneku důkladně omyjte a vysušte. Na prkénku je několikrát přeřízněte ostrým nožem. Vložte do mixéru a společně s oříšky důkladně rozmixujte. Během mixování postupně přilévejte extra panenský olivový olej. Vedle si připravte parmazán, který nastrouhejte na jemném struhadle. Do mixéru jej přidejte až nakonec. Dochuťte solí a uložte do ledničky nebo mrazáku.

Náš tip: Pesto můžete přidávat k těstovinám, masu nebo do bramborové kaše. Namazat jím můžete ale třeba také topinku nebo chleba s máslem. Skvěle se hodí i do salátů nebo zálivek či dressingů. Dochutit jím můžete i nejrůznější jarní pomazánky.

medvědí-česnek-2 - Supersilné pesto z medvědího česneku s oříšky a parmazánem

Zajímavosti o medvědím česneku:
 • Medvědí česnek zabraňuje rakovinotvornému bujení
 • Dokáže zničit bakterie a parazity a skvělých účinků dosahuje také v boji proti zlatému stafylokokovi
 • Po konzumaci medvědího česneku nebudete mít v ústech nepříjemnou pachuť a pach jako při konzumaci klasického česneku či cibule
 • Šťáva z listů medvědího česneku se používá jako hmyzí repelent.
 • V minulosti se šťávy z česneku využívalo při desinfekci domácností.
 • Rostlinné části medvědího česneku se používají čerstvé. Sušením totiž ztrácí účinnost.
 • Pozor na předávkování medvědím česnekem! Může vyvolat průjmy, zvracení a v krajních případech i záněty ledvin.
 • Cibulky medvědího česneku můžeme nakrájet na chléb, ale skvěle se hodí také sušené jako koření do polévek nebo hlavních jídel.

Máte rádi medvědí česnek? Jak ho upravujete? Podělte se o vaše rady, tipy i oblíbené recepty v diskuzi pod tímto článkem nebo na našem facebooku.

5/5 - (4 votes)
Pavla Hájková
Postupem času skrze metody pokus omyl jsem přišla na to, že diety samy o sobě nefungují a nic neřeší. Jejich efekt je krátkodobý a velmi nejistý. Změna životního stylu, zahrnující dostatek pohybu a pestrost stravy, vás musí prostě bavit. A hlavně: Je to všechno ve vaší hlavě.

3 COMMENTS

 1. Díky za super tip, medvědího česneku jsme donesli dva plné košíky, tak vyzkouším i toto pesto. Slyšela jsem, že česnek je dobrý nejen na imunitu, ale i na hubnutí.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here