Okolo diet se teď točí prakticky každý druhý článek. Hubnutí je totiž (jako každý rok) po Vánocích opět v kurzu. Fitka praskají ve všech, nejčastějším novoročním předsevzetím je totiž zhubnout. Spousta z nás tak nakoupila „permice“ a několik následujících týdnů bude v posilovnách potit krev. Bohužel drtivě většině těch, kteří si novoroční předsevzetí týkající se redukce váhy dají, ho po pár týdnech vzdá a uchýlí se k více či méně účinným dietám.
„Efektivní hubnutí není o drastické dietě, nýbrž o změně stravovacích návyků.“
Proteinová, krabičková nebo snad ta keto? Jakou dietu jste už vyzkoušeli? Určitě nám dáte za pravdu, že kromě těch „komerčních“ existuje řada méně známých. Jen si vzpomeňte, jak naše maminky pojídaly doslova po „litrech“ tukožroutskou polévku. Možná vaše kamarádka držela desetidenní „rýžovku“ nebo dietu, během které bylo možno konzumovat jen mléko a mléčné výrobky.
Takových a podobných diet je celá řada. Jejich účinnost je ale kontroverzní. Nejen, že vám jednostranná strava a nedostatek látek či vitamínů může uškodit, také je potřeba počítat s nepříjemným jo-jo efektem. Možná rychle zhubnete nějaké to kilo, během poměrně krátké doby se vám ale ztracená kila vrátí i s několika „brášky“ navíc.
Základem pozdějšího úspěchu je zdravá, sezónní a vyvážená strava, nikoli jednostranně zaměřená nebo jinak drastická dieta. A když už jsme u těch drastických diet, našli jsme pro vás pět vskutku bizarních. Lidé si „pomáhají“ k dokonalé postavě tasemnicemi, mýslem i nebezpečným zabijákem. Jaké diety patří k těm zaručeně nejkontroverznějším? Tady jsou!
Tasemnicová dieta
Asi není příliš potřeba zdůrazňovat, o co během téhle „diety“ jde. Touha po dokonalé postavě doháněla především ženy k tomu, že se nechaly dobrovolně infikovat tasemnicí, která postupně vysávala živiny a energii z organismu. Největšího rozmachu dieta dosáhla v 70. létech 20. Století.
Cigaretová dieta
Mnoho kuřáků tvrdí, že jim cigareta zažene chuť k jídlu. Tohohle (mnohokrát potvrzeného i vyvráceného) tvrzení se chytla spousta „věčných dietářů“, kteří namísto jídla kouřili. Největší boom zažila nikotinová dieta ve 20. letech 20. století. Bohužel cigarety v té době předepisovali i sami lékaři.
Mýdlová dieta
Koho by napadlo, že ve třicátých letech 20. století se na trhu objevovala zázračná mýdla, která měla pomoci hubnout? Dokonce měla i svá jména. Tuk z těla prý dokázaly „vymydlit“ třeba značky jako „Fatoff“ nebo „Fat-O-NO“.
Rybí dieta
Na dietním opatření, během kterého si dopřejete spoustu dušených, pečených nebo jinak upravených ryb, v zásadě není nic špatného. Takhle dieta ale zacházela ještě dál. Koncem třicátých let Ameriku zachvátila dietní mánie, která tvrdila, že ke štíhlejší linii pomůže polknout zlatou rybku. Mánii se podařilo zkrotit až článkem známého New York Times, kde ke společnosti promlouvali lékaři. Ti varovali, že polykat rybky je i vzhledem k počtu parazitů v nich zdraví ohrožující hazard.
Octová dieta
Dieta spočívala v každodenní konzumaci maximální dávky octu. Zájemce o ní si mohl kromě octu „dopřát“ i šálek čaje a syrové vajíčko. Mňamka, co říkáte?
fa1sz1
wo7d0o
wgfj4i
41gfy2
ceizsw
06ggq3
20n8x0