Slovní spojení „funkční trénink“ se dnes skloňuje prakticky v každé druhé posilovně. Hojně se o něm diskutuje nejen tady, ale také v internetových fórech a diskuzích. A protože má každý sportovec a trenér svůj „zaručeně správný“ postup, můžete se dočíst řadu (mnohdy) rozporuplných informací a vyzkoušet nespočet tréninkových variací. Víte, jak má ale takový funkční trénink doopravdy vypadat? My ano a prozradíme vám to!
„Slovní spojení funkční trénink Se dnes skloňuje prakticky v každé druhé posilovně“
Základem není „zbořit se“
Mnoho začátečníků se mylně domnívá, že funkční trénink má za cíl jedince naprosto odrovnat a zničit. Bez bolesti přece nejsou úspěchy – říká se. Ve skutečnosti jde ale o jednu z nepravd, která se kolem tohoto typu tréninku již nějaký ten rok traduje. Správný a účinný funkční trénink vychází z principů, které byly známy vrcholovým sportovcům již před desítkami let. Ti si v žádném případě nemohli dovolit trénink, po kterém by byli tři dny nepoužitelní. Jak tedy má takový správně nastavený funkční trénink s efektivními výsledky vypadat?
Funkční trénink v kostce:
- Trénink, při kterém využíváš vlastní váhu těla
- Během tréninku zapojíš hned několik svalových skupin najednou
- Trénink musí maximálně odpovídat potřebám jedince
- Jde o trénink zaměřený na koordinaci a spolupráci jednotlivých pohybů
- Důraz kladen zejména na posílení hlubokého stabilizačního systému páteře
- Trénink zaměřen také na ostatní posturální svalstvo
- Během tréninku spolu úzce spolupracuje nervový a svalový systém
- Trénink rozvíjí vzájemnou koordinaci nervů a svalů
- Je vhodný pro začátečníky i pokročilé
- Skvělý pomocník při hubnutí
- Rozmanité víceúrovňové cvičení
Funkční trénink není „kruháč“ ani posilovna
V jednom z dřívějších článků jsme se zaměřili na kruhový trénink, který se těší v poslední době značné oblibě. Během své praxe jsem ale již několikrát narazila na názor, že: „funkční trénink je přece trénink kruhový“, což bych ale ráda vyvrátila.
Kruhový trénink spočívá na principu, při kterém se po odcvičení každé série jednotlivé cviky mění. Člověk procvičuje svalové skupiny střídavě a tak, aby následující cvik zatížil odlehlé tělové partie. U funkčního tréninku naopak zapojujeme několik svalových skupin najednou, nikoli střídavě.
Funkční trénink také nemá nic moc (spíš nic, než moc) společného s posilovnou. Posilovací stroje do něj (až na čestné výjimky) jednoduše nepatří. Už v tom máte jasno? Tak popojedeme!
Funkční trénink = individuální trénink
Výše jsme si vyjmenovali, za co všechno je funkční trénink mylně považován. Nyní je na čase říct si, jak vlastně takový funkční trénink doopravdy vypadá. Kromě cvičení s vlastní vahou je zde kladen maximální důraz na individualitu jedince. Lze tedy směle tvrdit, že zcela odlišný bude funkční trénink pro vrcholového sportovce, který se potřebuje udržovat v kondici a pro manažera, který tráví pracovní dobu na schůzkách a za počítačem.
- Instruktor musí s klientem pracovat individuálně
- Pokud klient cvik nezvládá, je potřeba zvolit jednodušší variantu
- Funkční trénink je o učení se a procvičování správné techniky
- Základem jsou výsledky a postupné zlepšování
- Trénink zahrnuje dlouhodobý individuální plán
- Funkční trénink NELZE cvičit jednorázově
- Pravidelnost a odhodlanost je základ
- Jde o přirozený pohyb
- Všechna cvičení jsou o správném držení těla
- Základní stavební kameny – komplexnost, integrita, spolupráce
Jak začít?
S funkčním tréninkem můžeš začít v nějaké menší posilovně, kde se ti budou trenéři individuálně věnovat a pomohou odhalit taje a zákoutí tohoto typu tréninku. Společně můžete vymyslet individuální cvičební plán, přičemž ze začátku bude potřeba minimalizovat chyby a nesprávné provádění jednotlivých cviků.
Máš s funkčním tréninkem zkušenosti? Poděl se o ně v diskuzi pod tímto článkem a inspiruj ostatní!
e1y4fy
jl3upa
1i4d6a